Farklı bitki yetiştirme ortamlarının mısır bitkisi (Zea Mays L.) terlemesine etkisi
- Tez No: 45836
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI BİTKİ YETİŞTİRME ORTAMLARININ MISIR BtTKtStÇSea Mays L)NİN TERLEMESİNE ETKİSİ Gülüşen AYGAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yener ATAMAN 1995,Sayfa:25 Jüri: Prof. Dr. Yener ATAMAN - Prof. Dr. Ünal ALTINBAŞ - Doç. Dr. Gökhan ÇAYCI Bu araştırmada toprak, perlit ve peat'ın değişik oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen ortamlarda yetiştirilen mısır bitkisi (Zea Mays L.) nin terlemesi belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre karışımlar fiziksel açıdan sorun yaratmamışlardır. Araştırma sonunda hesaplanan eklemeli yüzde terleme değeri düşük yaprak alanına rağmen en fazla toprak-perlit karışımında bulunmuş, endüşük değer ise, en yüksek yaprak oluşumunun gerçekleştiği toprakta bulunmuştur. Araştırma sonucuna göre, mısır bitkisinde yaprak boyu ile en geniş 3^erindeki yaprak eni çarpımının 0,8 katsayısı ile çarpımı sonucu, yaprak alanının kolayca hesaplanabileceği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mısır (Zea Mays L,), terleme, yaprak alanı, yetiştirme ortamı
Özet (Çeviri)
a ABSTRACT Master's Tttesis EFFECT OF DIFFERENT PLANT GROWTH MEDIA ON TRANSPTR4 TTON OF CORN(Zea Mays L.) Gülüşen AYGAR Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Yener ATAMAN 1995,Page:25 Jury; Prof. Dr. Yener ATAMAN - Prof. Dr. Ünal ALTINBAŞ - Assoc. Prof. Dr. Gökhan ÇAYCI The transpiration of com ( Zea Mays L.) grown at different media prepared with different rates of soil, perlite and peat were determined in this research. According to results, the physical properties of mixtures were found to be sufficient. Despite low leaf area, highest additive percentage of transpiration value was found in soil. Perlite mixture and lowest addivite percentage transpiration value was found in soil,highest leaf area. The leaf area of corn was easily calculated by multiplying of 0.8 factors with multiply of leaf lenght and leaf width. KEY WORDS: Corn (Zea Mays L.), transpiration, leaf area, growth medium