Mercimek-Tahıl ekim nöbetinde toprağa artan miktarlarda uygulanan azotun tahıllarda verim ve azot alımına etkileri
- Tez No: 45838
 - Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KACAR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
1 ÖZET / Doktora Tezi ^5?I? MERCİMEK-TAHBL EKİM NÖBETİNDE TOPRA?A ARTAN MİKTARLARDA UYGULANAN AZOTUN TAHILLARDA VERİM VE AZOT ALIMINA ETKİLERİ AMulkadirAVÇİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Burhan KAÇAR 1995, Sayfa: 148 Jüri: Prof. Dr. Burhan KAÇAR Prof. Dr. Vahap KATKAT Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN Bu araştırmanın amacı; yazlık mercimek-tahıl ekim nöbetinde artan miktarlarda uygulanan azotun değişik tahıl çeşitlerinde verim ve azot alımına etkisini araştırmaktır. Bu amaçla tarla denemeleri, Haymana' daki Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Araştırma ve Üretme Çiftliği'nde 1990-91 ve 1991-92 deneme yıllarında yürütülmüştür. Makarnalık buğdaylardan Çakmak, Kunduru, Ankara; ekmeklik buğdaylardan Gerek ve Bezostaya ile bir arpa çeşidi olan Tokak toprağa 0, 3, 6, 9 ve 12 kg/da N uygulanmak suretiyle tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre yetiştirilmiştir. Hasat sırasında tane verimi, biyolojik verim, başak/m2, tane/başak miktarları ve bin tane ağırlığı belirlenmiştir. Fide, kardeşlenme, sapa kalkma, çiçeklenme ve hasat dönemlerinde alman bitki örneklerinde kuru madde miktarları belirlenmiş ve total azot tayinlerine dayalı olarak tahıl çeşitlerinin azot alımları hesaplanmıştır. Elde edilen iki yıllık sonuçlara göre, 1990-91 deneme yılı ortalama tane verimi 1991-92 yılma göre istatistiki olarak daha fazla olmuştur. İki yıl ortalaması olarak tahıl çeşitlerinden Gerek ve Tokak'tan istatistiki olarak en yüksek tane verimleri alınırken, bunları Ankara, Bezostaya, Kunduru ve Çakmak izlemiştir. Artan miktarlarda uygulanan azotlu gübre dozlarına bağlı olarak tane verimi doğrusal olarak artmış, 9, 12 ve 6 kg/da azotlu gübre ile en yüksek tane verimi alınmıştır. Ancak bu dozlar arasındaki farklılık istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Fide dönemindeki azot alımı deneme yıllarına göre istatistiki yönden önemli seviyede farklı bulunmuştur. 1990-91 yılında 1991-92 yılına göre daha fazla azot alımı gerçekleşmiştir. Azot alımı tahıl çeşitleri içerisinde en fazla Tokak arpa çeşidinde tespit edilmiştir. Kardeşlenme döneminde azot alımı Tokak, Gerek ve Bezostaya çeşitlerinde en fazla olmuş ve azotlu gübre dozlarından 9 ve 12 kg/da ile 1990-91 yılında en fazla azot alımı belirlenmiştir. 1991-92 yılında ise azotlu gübrenin etkisi istatistiki olarak önemli çıkmamıştır. Sapa kalkma döneminde azotlu gübrenin etkisi deneme yıllarına göre önemli farklılık göstermiştir. 1990-91 yılında 9 ve 12 kg/da ile en fazla azotalınırken 1991-92 yılında azotlu gübre dozları arasında farklılık bulunmamıştır. Çiçeklenme döneminde azot alımı en fazla 12 ve 9 kg/da N uygulamasıyla elde edilmiştir. Hasat döneminde ise en yüksek azot alımı Gerek, Tokak ve Bezostaya çeşitlerinde görülmüş, en fazla azot alımı her iki deneme yılında da 12 ve 9 kg/da N dozlarında belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tahıl çeşidi, gelişme dönemleri, tane verimi, verim komponentleri, azot alımı, gübre azotu alım randımanı
Özet (Çeviri)
1X1 ABSTRACT Ph.D. Thesis EFFECTS OF INCREASING AMOUNT OF NITROGEN ON THE YIELD AND NITROGEN UPTAKE OF CEREALS IN LENTIL-CEREAL ROTATION AbdulkadirAVCiN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr.Burhan KAC AR 1995, Page: 148 Jury: Prof. Dr. Burhan KACAR Prof. Dr. Vahap KATKAT Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN The objective of the study, was to investigate the effects of nitrogen rates on yield and nitrogen uptake of six cereal genotypes following spring lentil, Research and Production Farm of Field Crops Central Research Institute at Haymana in 1990-91 and 1991-92 growing seasons. Durum wheats Çakmak, Kundura, Ankara; bread wheats Gerek, Bezostaya and barley variety Tokak were grown with 0, 3, 6, 9, 12 kg/da N applications in a randomized block split plot design. At the harvest, grain yield, biolojical yield, number of spikes/m2, number of kernels/spike and one thousand kernels weight were determined. In addition, dry matter was determined at the stages of seedling, tillering, stem elongation, anthesis and harvest and nitrogen uptake was determined based on total N. According to the two year results, grain yield of 1990-91 was significantly more man that of 1991-92. As an average of the two years Gerek and Tokak varieties gave the higest grain yields and Ankara, Bezostaya, Kunduru and Çakmak followed them. Increasing amount of nitrogen application increased grain yields of the six genotypes in a linear manner. Nitrogen rates of 9, 12 and 6 kg/da gave significantly the highest grain yield and effects of these nitrogen rates were not significantly different At the seedling stage, nitrogen uptake of cereal varieties were found to be different according to the growing seasons. Nitrogen uptake in the 1990-91 season was more than that of the 1991-92 season. Of the six varieties Tokak taken up the highest amount of nitrogen. At the tillering stage, Tokak, Gerek and Bezostaya taken up significantly the highest amount of nitrogen and application of the nitrogen rates of 9 and 12 kg/da resulted in the highest nitrogen uptake in the 1990-91 season. In the 1991- 92 season, effects of the five nitrogen rates were not significantly different. At the stem elongation stage, the effects of the nitrogen rates were changed according to the growing seasons. In the 1990-91 season, nitrogen uptake was highest with the application of 9 and 12 kg/da N. But in the 1991-92 season differences among the nitrogen rates were not significant. At the anthesis, nitrogen uptake was the highest with the application of 12 and 9 kg/da N. At the harvest, the highest amount of nitrogenIV uptake were realised with Gerek, Tokak and Bezostaya varieties and nitrogen rates of 12 and 9 kg/da N gave the highest nitrogen uptake in the both growing sesons KEY WORDS: Cereal varieties, development stages, grain yield, yield components, nitrogen uptake, recovery of applied nitrogen