İnfertil olan ve olmayan kadınlarda cinsel fonksiyonlar ve depresif belirtiler arasındaki ilişki
The relationship between sexual dysfunction and depressive symptoms among women with infertile and fertile
- Tez No: 458379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KAHYAOĞLU SÜT, DOÇ. DR. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, infertil olan ve olmayan kadınlarda cinsel fonksiyonlar ve depresif belirtiler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kesitsel tipte bu araştırma, Ekim 2015-Mart 2016 tarihleri arasında bir üniversitenin sağlık araştırma ve uygulama merkezi, yardımcı üreme teknikleri merkezine başvuran infertil kadınlar (n=96) ve jinekoloji polikliniğine başvuran fertil kadınlar (n=96) üzerinde yürütüldü. Veriler“Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”“Kadın Cinsel Fonksiyon Sorgulama İndeksi (IFSF)”ile toplandı. Verilerin analizinde, Mann Whitney U testi, Ki-Kare testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanıldı. İnfertil kadınların %87,5'inde, fertil kadınların %69,8'inde cinsel fonksiyonlarda azalma olduğu saptandı. İnfertil kadınların %29,2'sinin, fertil kadınların %18,8'inin depresif belirtiler yaşadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship between sexual functions and depressive symptoms in infertile and fertile women. This cross-sectional research was conducted with 96 infertile women applied to a university's health research and application center, assisted reproductive tecnologies center and 96 fertile women applied to Gynecology outpatient clinic in between the dates of October 2015- March 2016.“Patient information form”,“Beck Depression Inventory (BDI)”and“Index of Female Sexual Function (IFSF)”were used for data collection. Data were analysed by the use of Mann-Whitney U, Chi-Square test and Spearman correlation Analysis. The prevalence of sexual dysfunction in infertile women was 87,5% and in fertile women was 69,8%. The prevalence of depressive symptoms in infertile women was 29,2% and in fertile women 18,8%.