Cinsel işlev bozukluğu olan infertil kadınlarda cinsel danışmanlığın cinsel sağlığa etkisi
The effect of sexual counseling on sexual health of infertile women with sexual dysfunction
  1. Tez No: 458413
  2. Yazar: SEVDA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma cinsel işlev bozukluğu olan infertil kadınlara BETTER modeli doğrultusunda verilen cinsel danışmanlığın kadın cinsel sağlığına etkisini belirlemek amacı ile yapılan deneysel bir araştırmadır. Çalışma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite Bilim Dalı İnfertilite Kliniği'nde Eylül 2015- Haziran 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. Cinsel işlev bozukluğu olan 35 kadın deney grubunda, 35 kadın kontrol grubunda olmak üzere toplam 70 infertil kadın örneklem kapsamına alınmıştır. Deney grubu ile toplam 4 görüşme, kontrol grubu ile toplam 2 görüşme yapılmıştır. Ön-İlk değerlendirme sırasında; Tanıtıcı Bilgi Formu, Cinsel Öykü Alma Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon Ölçeği (FSFI), Golombok–Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Skalası (EAMDS), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmıştır. Ön-İlk değerlendirme uygulanan FSFI, GRCDÖ, EAMDS, RBSÖ formları son değerlendirmede tüm kadınlara tekrar uygulanmıştır. Deney grubunda yer alan kadınlarda, ön-ilk değerlendirme ve son değerlendirmede FSFI ve GRCDÖ alt boyut ve toplam puan ortalamaları arasında olumlu yönde değişiklik (p0.05). İnfertil kadınlarda düşük eğitim seviyesi, 3 ve üzeri başarısız infertilite tedavi sayısı, 6 yıl ve üzeri infertil olma durumunda CİB iyileşme oranının daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, cinsel işlev bozukluğu olan infertil kadınlara BETTER modeli doğrultusunda verilen cinsel danışmanlık kadın cinsel sağlığını geliştirmede yararlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This is an experimental study that was intended to determine the effect of sexual counseling which was provided to infertile women with sexual dysfunction under the guidance of the BETTER female sexual health model. The researchers carried out this study between September 2015 and June 2016 in the Reproductive Endocrinology and Infertility Clinic which is a section of the Gynecology and Obstetrics Department of Istanbul University's Faculty of Medicine. The sample of this study included 70 infertile women with sexual dysfunction (35 in the experimental group and 35 in the control group). The researchers held four and two interviews with the experimental and control groups, respectively. For the preliminary assessment, this study used the introductory identification form, form for taking a sexual history, Female Sexual Function Index (FSFI), Golombok–Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS), Center for Epidemiologic Studies Depression Scale (CES-D), and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES). At the final assessment stage, all the FSFI, GRISS, CES-D, RSES forms used in the preliminary assessment were re-administered to all women for feedback. This study determined that there was a significant increase (p0.05). This study determined that sexual dysfunction recovery rate is lower in the infertile women who have low education level, have been through three or more number of unsuccessful infertility treatment processs, and have experienced infertile for 6 or more years. In conclusion, this study found that the sexual counseling which was provided to infertile women with sexual dysfunction under the guidance of the BETTER model is beneficial for female sexual health promotion.