Postmastektomi radyoterapisinde meme rekonstrüksiyonu için kullanılan geçici doku genişletici materyalin doz dağılımına etkisinin araştırılması
The investigation of the effect to dose distribution of tissue expander materials that used at postmastectomy radiotherapy for breast reconstruction
  1. Tez No: 458415
  2. Yazar: FUNDA KÖSOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında; postmastektomi radyoterapisinde meme rekonstrüksiyonu için kullanılan geçici doku genişletici materyalin doz dağılımına etkisi araştırıldı. Geçici doku genişletici materyali fantom üzerine yerleştirip, Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüsü alındı. Cilt üzerine 0,5 cm bolus ve 1 cm bolus malzemesi yerleştirilerek BT görüntüleri tekrar elde edildi. Çekilen görüntüler için planlama bilgisayarında doz dağılımı elde edildi. Seçilen belirli noktalarda film ve TLD okumaları yapıldı. Bu ölçümler planlama bilgisayarındaki aynı noktadaki doz değerleri ile karşılaştırıldı. Expander tanımlı meme dokusunun HU değeri doku olarak tanımlandı. Expander ve doku tanımlı olarak karşılaştırılması yapıldı. Bu amaçla, 6 MV enerji kullanılarak Randofantom da 15cmx15cm alan boyutunda, tanjansiyel meme planı yapıldı. İki boluslu plan için de seçilen noktaların koordinatları aynı olacak şekilde ayarlandı. Bolussuz planda; magnetik kapağın merkezine dik açı ile gelecek gantri açısı belirlendi. 6 MV enerjisi kullanılarak gantri 15o'de 15cmx15cm alan boyutunda tek alan planlaması yapıldı. Expanderin altına film yerleştirilerek ölçüm yapıldı. Ölçüm verileri incelendiğinde; TPS ve TLD ölçüm sonuçları arasında yapılan boluslu planlarda %5-%13 arasında doz farkları bulundu. Boluslu planlarda meme dokusunun HU değeri doku olarak tanımlandığında TPS ve TLD ölçüm sonuçları arasında doz farklılığı %2 tespit edilmiştir. Sonuç olarak; expanderdan kaynaklanan doku farklılığı, planlama sistemindeki dozu etkilemektedir. Özellikle planlama bilgisayarında inhomojen bölgelerde bu farklılığın dikkate alınmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; the effect on the dose distribution of the temporary tissue expander material which used for breast reconstruction at postmastectomy radiotherapy were investigated. By placing the temporary tissue expander material on phantom, Computed Tomography (CT) images were taken. By placing bolus of 0,5 cm and 1 cm on skin, CT images were obtained again. The dose distribution were obtained for the captured images at the planning computer. It is performed TLD and film reading for the specific points. These measurements were compared with dose values at the same point in the planning computers. The HU value of breast tissue's defined as expander was identified as tissue. It is compared as defined both expander and tissue. For this purpose, tangential breast plan was made using 6 MV energy in the field size 15cmx15cm. As for the plan with two bolus, the coordinates was set the same for the selected points. In the plan without bolus, the gantry angle was determined as the right angle to the center of magnetic cover. Using 6MV energy, single field of planning was made as in the gantry 15o and the field size 15cmx15cm. Measurement was made placing the film under the expander. When the measurement data is analyzed; in the plans with the bolus of the measurement result between TPS and TLD, dose differences was found ranging from 5% to 13%. In the plans with bolus, the HU value of breast tissue when identified tissue, the dose differences were found 2% of the measurement results between TPS and TLD. As a result; the tissue difference causing from expander effects to the dose in the planning system. Especially we recommend consideration of these differences of the inhomogeneous area at the planning computer.