Kırsal ve kentsel bölgelerde yaşayan kadınların göbek kordon kanındaki ağır metal, total oksidan ve antioksidan düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of heavy metal, total oxidant and antioxidant levels in cord blood of women living in rural and urban areas
  1. Tez No: 458427
  2. Yazar: MEHMET BAŞEĞMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARZU YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmada, kırsal ve kentsel bölgelerde yaşayan gebelerin göbek kordon kanındaki ağır metal düzeylerinin karşılaştırılması ve bunun total oksidan ve total antioksidan kapasitelerle ilişkisinin ortaya koyulması hedeflendi. Bu amaçla, kırsal ve kentsel bölgede yaşayan gebelerden göbek kordon kanları toplanarak plazmalarında nikel (Ni), manganez (Mn), vanadium (V), selenyum (Se), alüminyum (Al), demir (Fe), civa (Hg), kadmiyum (Cd) ağır metalleri ile total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan kapasite (TOK) ve oksidatif stres indeksi (OSI) belirlendi. Çalışmada gebeliğin 37-41. haftalarında, herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan, sigara kullanmayan, sağlıklı, normal takipleri olan, vaginal yolla anestezi kullanılmadan normal doğum yapan kırsal (n=25) ve kentsel (n=25) bölgelerde yaşayan toplam 50 gebe anneden doğumları sırasında alınan göbek kordon kanları kullanıldı. Kırsal bölge olarak Ankara iline bağlı köylerden gelen, kentsel bölge olarak da Ankara'nın merkez ilçeleri olan Mamak, Keçiören, Sincan, Çankaya'dan gelen gebeler seçildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the heavy metal levels in umbilical cord blood of pregnant womens living in rural and urban regions and to reveal the correlation between heavy metal levels, total oxidant and total antioxidant capacities. For this purpose, rural and urban region living pregnant women's umbilical cord blood were collected and total antioxidant status (TAS), total oxidants status (TOS) and oxidative stres index (OSI) with nickel (Ni), manganese (Mn), vanadium (V), selenium (Se), aluminum (Al), iron (Fe), mercury (Hg), cadmium (Cd) heavy metals in plasma were determined. In the study, umbilical cord blood samples taken from a total of 50 pregnant womens that are in 37-41. weeks of gestation, without any health problems, non-smoking, healty, normally follow-up, birth vaginally without use of anesthesia and living in rural (=25) and urban (=25) areas were used. Pregnants womens were selected from villages around the distinc of Ankara as rural region participitants and from Mamak, Keçiören, Sincan, Çankaya states of Ankara as urban region participitants.