Çubuk cıvarı (Ankara kuzey doğusu) neojen volkanitlerindeki hidrotermal alterasyon ürünü kil minerallerinin petrografik ve mineralojik incelenmesi
- Tez No: 45846
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇUBUK CİVARI (ANKARA KD'SU) NEOJEN VOLKANİTLERİNDEKİ HİDROTERMAL ALTERASYON ÜRÜNÜ KİL MİNERALLERİNİN PETROGRAFİK VE MİNERALOJİK İNCELENMESİ Asuman BESBELLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Baki VAROL 1995, sayfa: 65 Jüri: Prof. Dr. Baki VAROL Doç. Dr. Emel BAYHAN Doç. Dr. Göksenin ESELLER İnceleme alanı, Ankara'nın 30 km kuzeydoğusunda olup, Ankara ve Çankın il sınırlan içinde yer almaktadır. Bölgede Neojen volkanikleri olarak belirlenen andezitler yaygın olarak izlenirken, andezitik tüf ve traki-andezitler kısıtlı bir alanda yayılmıştır. Çalışma alanında, fay ve çatlak zonlarından çıkan hidrotermal sıvılar, temas ettikleri yan kayaçları (andezitler) alterasyona uğratmışlardır. Bu alterasyon sonucunda andezitlerin ana minerali olan plajiyoklazlar, az miktardaki alkali feldspatlar ve volkanik camın hidrolitik aynşmalan ile kil mîneralleşmeleri meydana gelirken, yine hidrotermal sıvılann etkisiyle silisleşmeler ve demir mineralleşmeleri de oluşmuştur. Bu alterasyon ürünlerine bağlı olarak bölgede çeşitli alterasyon zonlan tanımlanmıştır. Bunlar sırasıyla, taze kayaç zonu, az altere kayaç zonu (az killi zon), çok altere kayaç zonu (çok killi zon) ve silisleşmiş zonlardır. Bunun yanında kayaçlar; az altere kayaçlar, çok altere kayaçlar ve silisleşmiş kayaçlar gibi, petrografik tiplere ayrılmıştır.Altere kayaç zonlannda, hidrotermal alterasyonlar sonucunda meydana gelen kil mineralleşmeleri kaolenleşmeler (kaolinit), smektitleşmeler (montmorillonit) ve ilitleşmeler olarak belirlenmiş, silis mineralleri olarak da kuvars ve kristabolit saptanmıştır. Bölgedeki killeşmeler saf olmayıp genellikle silis mineralleri içermektedir. Yapılan çalışmalarla, kaolenleşmelerin genellikle, Gicik köyü ve Ilgaz tepe civannda, smektitleşmelerin, Kurtsivrisi köyü civannda, illitleşmelerin de, her İki bölgede, kaolenler ve smektitler ile birlikte oluştuğu ortaya konmuştur. Bunun yanında, kil minerallerinin, birbirlerine göre konumlan, içten dışa doğru, kaolinit, montmorillonit ve illit olarak belirlenmiştir. Kaolenler, faya en yakın olan iç zonda oluşurken, montmorillonit ve illit, kaolene göre daha dış zonda oluşmuştur. İllitler yatak oluşturacak kadar fazla değillerdir ve diğer kil mineralleri ile birlikte oluşmuşlardır. Kaolinitler yaklaşık 24(Pc civannda oluşurken, montmorillonit ve illit İ70-140^C arasında oluşmuştur. Ayrıca silisleşmiş zonlardaki kuvars mineralleri üzerinde yapılan sıvı kapanım çalışmalan ile kuvarsın homojenleşme sıcaklığı 170-140^C arasında bulunmuştur. Yapılan SEM çalışmalan ile kil minerallerinin morfolojileri ve ana kaya-kil mineralleşme ilişkileri belirlenmiş ve resimlerle görüntülenmişlerdir. Jeokimyasal çalışmalarla, farklı zonlardan alman örneklerin, majör ve iz element yüzdeleri hesaplanmış ve bunlann taze kayaçlara göre göstermiş oldukları değişimler belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Neojen volkanikleri, Hidrotermal Alterasyonlar, Alterasyon zonları, Kil Mineralleşmeleri.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ms. Thesis PETROGRAPHIC AND MINERALOGIC DETERMINATIONS OF THE CLAY MINERALIZATION OF THE HYDROTHERMAL ALTERATION PRODUCTS OF NEOGENE VOLCANICS IN THE VICINnY OF ÇUBUK, NW OF ANKARA Asuman BESBELLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geology Engineering Supervisor: Prof. Dr. Baki VAROL 1995, page: 65 Jury: Prof. Dr. Baki VAROL Assoc. Prof. Dr. Emel BAYHAN Assoc. Prof. Dr. Göksenin ESELLER Study area is at 30 km NE of Ankara and situated within the borders of Ankara and Çankın provinces. Neogene aged andesites are common rock types and andesitic tuffs and trachy andesites are other rock types not such common. The hydrothermal alteration were observed within the volcanic rocks resulted from contaction of hydrothermal fluids appeared from faults and joints. As a result of this alteration of plagioclases which are the main minerals of andesites, minor amaunt of alkali feldspars and hydrolytic decomposition of volcanic glasses, clay minerals were formed and some silicizations and iron mineralizations were formed with the effects of hydrothermal fluids with these alteration products, some alteration zones were determined in the region. According to this study, alteration zones determined in the field were seperated in to those with fresh rock zone (less altered rocks), highly altered rock zone (more argilecaous zone) and siliceous zone. Addionally rocks seperated into various petrographic types such as less altered rocks, highly altered rocks and silicified rocks.IV Clay mineralizations and siliciflcations resulted from hydrothermal alteration were determined within the altered rock zone. Kaolinization, smectitization and illitization from clay minerals were determined by using XRD analysis. In addition, quartz and crystobalite were determined as other minerals. Kaolinitization were observed to be mostly common in Gicik Village and around İlgaz Tepe, smectitization around Kurtsivrisi Village and illitization within two previously mentioned localities associated with kaolinization and smectitization. On the other hand, the state of clay minerals with respect to each others, from inner to outer zone, kaolinit were formed in the inner zone and closest zone to the fault, smektitization were formed in the middle zone and illites in the outer zone, illites are even not enough to form a bed and found together with the other clay minerals. According to the results received from the fluid inclusion studies, kaolins are formed within between 170~l4(Pc in addition, fluid inclusion studies performed on quartz minerals found in some certain samples showed the homogenization temparature of guartzas between 170- 140^0. With some SEM studies, the morphologies of clay mineralization and the relation of clay with the mother rock were determined as well as were pictured out. With the geocemical studies, major and trace element contents of the samples taken from different zones and their changes to fresh rocks were determined. Major and trace element percanteges of the samples taken from rock zones were determined and there values of fresh rocks zones. Key words; Neogene aged andesites, hydrothermal alterations, alteration zones, clay mineralization.