1990 sonrası Türkiye-Ermenistan ilişkileri
Turkey-Armenia relations after 1990
  1. Tez No: 458475
  2. Yazar: SAMİ DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ermeniler, Türklerin Anadolu'ya hakim olmaya başladığı 11.yy'dan beri Türklerin içerisinde hep var olan bir millettir. Eskiden beri Türklere olan yakınlıklarıyla bilinen Ermeniler belli bir dönemden sonra Türklere sorun yaratmaya başlamıştır. Bu durum günümüze kadar bu şekilde devam etmiştir. Ermenilerin tarihinin içinde Türklerin adı geniş yer kaplamaktadır. Türklerle birlikte memnuniyet içerisinde yaşayan Ermeniler, Osmanlı'yı bölmek isteyen devletler tarafından Türklere düşman olarak yetiştirilmiştir. Türk-Ermeni ilişkileri Osmanlı'nın gerileme döneminden itibaren yavaş yavaş gerilmeye başlamış ve Osmanlı'nın yıkılış döneminde hat safhaya ulaşmıştır. Bu zamana dek Osmanlı tarafından belli özgürlüklere sahip olan Ermeniler hep refah içerisinde yaşamışlardır. 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı'yı tamamen bitirmek isteyen Avrupa ülkeleri kaleyi içten yıkarak işlerini kolaylaştırmak istemişlerdir. Belli başlı azınlıkları kışkırtarak ve Osmanlı'ya karşı ayaklanmalarını sağlayarak bağımsızlıklarını istemelerine teşvik etmiş ve onları silahlandırmıştır. Bu azınlıkların başında gelen Ermeniler bağımsızlık adı altında bazı eylemler yürüterek zaten yıpranmış olan Osmanlı'yı iyice yıpratarak Batı devletlerinin işlerini kolaylaştırmışlardır. Son dönemlerde Ermenilerin halen daha Türkler üzerinde kurduğu baskılardan (Karabağ sorunu gibi) dolayı ilişkilerin iyileşmemiş olması Ermenilerin bu yolda geri dönmeyeceklerinin bir göstergesidir. Ermeniler sözde soykırımı ortaya atarak Türkiye'yi zor duruma sokmaktadır.
Özet (Çeviri)
Armenians are a nation, which always existed among the Turks. Armenians, who are known for their closeness to the Turks, have come to cause problems for the Turks after a certain period. And this has continued up until today. Armenian history always mentions the Turks. Armenians, who lived satisfactorily with the Turks, have been made enemy to the Turks by the states, who want to divide the Ottoman state. Turkish-Armenians relations have started to deteriorate slowly since the period of decline of the Ottomans and this process peaked during the period of collapse. Armenians, who have enjoyed certain freedoms up until that time have always lived in peace. European states, which wanted to destroy the Ottoman Empire completely aimed to facilitate their work by conquering it from within. They armed certain minorities and encouraged them for independence by provoking them and making them revolt. Armenians, who were among the foremost of these minorities, have facilitated their work by weakening the Ottomans further through some acts. The fact that Turkish-Armenian relations have not been improved yet as a result of the pressures put on the Turks by the Armenians recently (for intance the Karabakh problem) is an indication that the Armenians will not give up their line. Armenians put Turkey in a difficult position by putting forward the so-called genocide.