Ankara'da bulunan çocuk yuvalarında kalan 7-11 yaş grubu çocuklarda cinsiyet rolleri ve cinsiyet özellikleri kalıp yargılarının gelişimi
Development of sex roles and sex traits stereotypes in 7-11 year old children attending orphanages in Ankara
- Tez No: 45850
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma Ankara' daki çocuk yuvalarında kalan ve ailesiyle birlikte yaşayan yedi-onbir yaşlarındaki çocuklarda cinsiyet rolleri ve cinsiyet özellikleri kalıpyargılannm geüşiminin saptanması ve bu kalıpyargılann kazanılmasında bazı değişkenlerin etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.İt Araştırma Ankara' daki üç çocuk yuvası ile alt sosyo ekonomik düzeyi temsil eden semtlerden seçilen ve üç ilkokulun birinci-beşinci sınıflarına devam eden yedi-onbir yaşlanndaki toplam ikiyüzellidört çocuk üzerinde yürütülmüştür. Korunmaya muhtaç çocuklarla ailesiyle birlikte yaşayan çocuklar arsında cinsiyet kalıpyargılanmn gelişimi açısından önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır. Çocukların cinsiyeti ilgi alanına ait kalıpyargılan üzerinde; yaşlan ve boş zamanlarım değerlendirme şekilleri cinsiyet rolleri ve cinsiyet özellikleri kalıpyargılan ile ilgi alam, meslek ve oyunla ilgili kalıpyargılan üzerinde etkili bulunmuştur. Çocuklann tercih ettikleri oyuncak türünün ise cinsiyet özellikleri kalıpyargılan üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Cinsel Kimlik, Cinsiyet Rolleri Kalıpyargılan, Cinsiyet Özellikleri Kalıpyargılan, Korunmaya Muhtaç Çocuklar
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the development of sex roles and sex traits stereotypes in 7-1 1 year old children living with their families or attending orphanages in Ankara and to study the effects of some variables in gaining this stereotypes.JV Research was conducted on total 254 7-11 year old children attending 1st - 5th grades of primary schools and on three orphanages in Ankara. It was found out that there were significant differences between the development of sex stereotypes orphanages. Sex of the children effected interest stereotypes while their ages and the spare time activities were found to be effective on sex roles and traits, interest, occupation and play stereotypes. Toy preferences had impact on sex traits stereotypes. KEY WORDS : Gender Identity, Sex Roles stereotypes, Sex Traits Steretypes, Orphans