DMO toplama analizi
Analysis of the DMO summation
- Tez No: 45851
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DMO TOPLAMA ANALİZİ Kadri Can BAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Turan KAYIRAN 1995, Sayfa : 64 Jüri : Prof. Dr. Turan KAYIRAN Prof. Dr. Özer KENAR Yrd.Doç. Dr. Abdullah ATEŞ Sabit hızlı sıfır açılımlı bir ortamda, atış ve alıcının aynı noktada olması durumunda kaydedilen bir enerji, yeraltında merkezi atış ve alıcı noktası olan bir daire üzerinden herhangi bir yerden gelir. Bu durumda, enerjilerin gerçek yerlerine göç ettirilmesi için Kirchhoff hiperbol toplaması yeterlidir. Atış ve alıcının sabit açılım ortamında olması durumunda kaydedilen bir enerji, odakları atış ve alıcı noktalan olan yeraltında bir elips üzerinden gelir. Bu durumda, yığma sonrası veriyi sadece Kirchhoff hiperbol toplaması ile gerçek yere göç ettirmek yeterli olmaz. Sabit açılım ortamında kaydedilen bir olayın gerçek yerine göç ettirilmesi için, olayın, önce DMO işlemiyle sabit açılım ortamından sıfır açılım ortamına taşınması, daha sonra Kirchhoff hiperbol toplaması ile olayın bu elips üzerindeki gerçek yerine taşınması gerekir. Sabit açılım ortamında, sabit hızlı bir ortam için, odaklan atış ve alıcı noktası olan bu elips zaman ortamında programlanmıştır. Sürekli bir yansıtıcı yüzey için, sabit açılım ortamındaki bir görünür yansıma eğrisinin elips programına sokulması sonucunda gerçek yansıtıcıyı veren görüntü elde edilmiştir. Gerçek yansıtıcıyı veren görüntü gerçek yansıma noktalarından geçen elipslerin zarfıdır. Sabit açılım ortamında uygulanan elips programı sonucunda elde edilen görüntünün sabit açılım ortamında uygulanan Rocca DMO ve Kirchhoff hiperbol toplaması 'nın toplam sonucuna eşit olduğu sentetik kesitler üzerinde yapılan uygulamalar sonucunda gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Sabit açılım ortamı, NMO, DMO, Yığma öncesi tam migrasyon elipsi, özel çözüm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ANALYSIS OF THE DMO SUMMATION Kadri Can BAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor : Prof.Dr. Turan KAYIRAN 1995, Page : 64 Jury : Prof.Dr. Turan KAYIRAN Prof.Dr. Özer KENAR Asst.Prof. Abdullah ATEŞ In zero-offset constant velocity domain recorded energies come from any point on the circle that has a focus at same shot and receiver point In this reason, the energies have to be migrate to proper position by Kirchoff summation technique. On the other hand, if shot and receiver has a constant offset, the energies come from any point on the ellipse. For this reason, Kirchhoff summation technique is not enough to migrate stack data in proper position. For migrate the energies that recorded at a constant offset domain to proper position, the energies have to migrate zero-offset position by Rocca DMO operator, then same energy have to migrate to true position on the ellipse by Kirchhoff summation technique. In constant offset domain, for a medium which has a constant velocity, an ellipse the foci of which are shot and receiver points under ground is programmed in time domain. For a continuous reflective surface, a view corresponding to the true reflector is monitored after an apparent reflection curve on a constant offset domain is input to an ellipse program. Time reflection section is the envelope of the ellipse passing through true reflection points. Based on the application on synthetic section, it's observed that the section obtained from the ellipse program in constant offset domain is equivalent to the sum of Rocca DMO operator and Kirchhoff summation technique which are applied in constant offset domain. KEY WORDS : Constant offset domain, NMO, DMO, Full prestack migration ellipse, Special solution