İkinci yabancı dil olarak Rusça öğretiminde sosyal medya araçlarının kullanımının ders motivasyonu ve başarısına etkisi
The effect of the use of social media tools in teaching Russian as a second foreign language on course motivation and success
- Tez No: 966411
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu araştırmada ikinci yabancı dil olarak Rusça öğretiminde sosyal medya araçlarının kullanılması sonucu öğrencilerin ders başarılarının, ders motivasyonlarının ve başarılı gruptaki öğrencilerin başarılı olmalarını sağlayan nedenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem desenlerinden iç içe deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunun çalışma grubunu Türkiye'nin Batı Bölgesinde bulunan bir Anadolu Lisesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci döneminde öğrenim gören 41 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerin 20'si deney, 21'i kontrol grubunda yer almıştır. Araştırmanın nitel boyutu için oluşturulan çalışma grubunda ise deney grubunda başarılı olan 11 öğrenci yer almıştır. Nicel verilerin toplanmasında, Rusça Akademik Başarı Testi (RABT) ile Ders Motivasyon Ölçeği (DMÖ) kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise araştırmacı tarafından geliştirilen Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ve öğrenci günlüklerinden yararlanılmıştır. Nicel veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada RABT ve DMÖ'den elde edilen verilerin normal dağılım göstermemesi, varyans eşitliği sağlanmaması ve grup sayısının büyük örneklemi temsil etmemesi nedeniyle veriler parametrik olmayan testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar ve Mann Withney U testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen nitel veriler ise iki döngüde kodlanarak içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. İçerik analizinde beş tema oluşturulmuştur. Oluşturulan temalar sosyal medya araçlarıyla işlenen Rusça dersinin güçlü yönleri, sosyal medya araçlarıyla işlenen Rusça dersinin zayıf yönleri, sosyal medya araçlarıyla işlenen derslerde öğrencilerin yaşadığı duygusal deneyimler, sosyal medya araçlarıyla işlenen derslerin öğrencilerin bireysel gelişimlerine ve dil yeterliliğinin gelişimine etkisi şeklindedir. Araştırmanın nicel ve nitel veri toplama araçlarından elde edilen bulgularda, sosyal medya araçları ile zenginleştirilen programın uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin başarı puanlarının kontrol grubundaki öğrencilerin başarı puanlarından yüksek olduğu; ancak öğrencilerin Rusça ders başarılarında istatiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin ders motivasyonlarında ise deney grubu lehine istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Başarılı grupta yer alan öğrencilerle yapılan görüşmelerde ve öğrenci günlüklerinde öğrencilerin başarılarının altında yatan nedenler belirlenmeye çalışılmıştır. Başarılı gruptaki öğrencilerin başarılı olmalarını sağlayan nedenlere ilişkin olarak elde edilen bulgularda öğrencilerin sosyal medya araçları ile yürütülen derslerde ilgi ve motivasyonların arttığı, derse aktif katılım sağladıkları, oyunlarla öğrenmekten ve rekabet ortamından keyif aldıkları belirlenmiştir. Ayrıca sosyal medya araçları ile zenginleştirilen öğrenme ortamının ilgi çekici, eğlenceli, merak uyandırıcı olduğunu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, araştırmanın nitel boyutunda elde edilen verilerin, nicel boyutunda elde edilen verileri açıkladığını göstermektedir. Bu durum, sosyal medya araçlarının dil öğretiminde destekleyici bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, gelecekte ikinci yabancı dil öğretimine yönelik olarak farklı öğretim kademelerinde sosyal medya araçlarının kullanımını içeren daha fazla araştırma yapılması ve yapılan çalışmalarda öğretmen ve velilerin görüşlerine başvurulması araştırmacılara ve uygulamaya yönelik öneriler arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of using of social media tools in teaching Russian as a second foreign language on the course achievement, course motivation, and underlying reasons for the success of students in the high-achieving group. The research employed an embedded experimental design within a mixed-methods approach. The quantitative component of the study included 41 students attending an Anatolian high school in one of the small cities in western Turkey during the first semester of the 2023–2024 academic. From those 41 students, 20 students were assigned to the experimental group and 21 to the control group. The qualitative component consisted of 11 high-performing students from the experimental group. Quantitative data was collected using the Russian Academic Achievement Test (RAAT) and the Course Motivation Scale (CMS), while qualitative data was obtained through semi-structured interview form developed by researcher and based on the student journals. Data analysis was conducted using SPSS 22. Due to the non-normal distribution of the RAAT and CMS scores, unequal variances, and the limited sample size, non-parametric tests—including the Wilcoxon Signed-Rank Test and the Mann-Whitney U Test—were utilized for statistical analysis. The qualitative data was analyzed through two-cycle coding and content analysis, resulting in five major themes: perceived strengths of social media lessons, perceived weaknesses of social media lessons, the emotional experiences of students during lessons, and perceived effects on personal development and language proficiency development. The findings revealed that although the experimental group had higher achievement scores than the control group, there was no statistically significant difference. However, a statistically significant increase in course motivation was observed in favor of the experimental group. The qualitative data further indicates that students in the experimental group experienced increased interest and motivation, greater classroom engagement and enjoyment derived from gamified learning and competitive dynamics. These qualitative insights help to explain the quantitative findings, suggesting that social media tools can serve as effective supplementary resources in language instruction. Based on these findings, it is recommended that future research explore the integration of social media tools in second foreign language instruction across various educational levels. To inform both research and practice, gathering insights from teachers and parents is also advised.