Milletlerarası tahkimde iddia ve savunma hakkının ihlali
Violation of the right to present one's case in international arbitration
- Tez No: 458608
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Milletlerarası tahkim yargılaması sırasında iddia ve savunma hakkına riayet edilmemiş olması milletlerarası sözleşmeler ve milli hukuklar uyarınca hakem kararları açısından bir tenfiz engeli ve iptal sebebi teşkil etmektedir. Bir milletlerarası tahkim yargılaması sırasında iddia ve savunma hakkının ihlal edildiği iddiası, kendisine karşı hakem kararının tenfizi istenen tarafça ileri sürülen tenfiz engelleri arasında oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. İddia ve savunma hakkı ihlalleri bir hakem kararının iptal edilmesi için de en çok ileri sürülen sebeplerden birisidir. Tarafların ve hakemlerin oldukça fazla mesai harcayarak ve masraf yaparak tamamlamış oldukları bir tahkim yargılamasının ürünü olan hakem kararının devlet mahkemelerince iptal edilmesi veya tenfizinin reddedilmesi oldukça ağır bir yaptırımdır. Dolayısıyla, tahkim yargılaması sırasında gerçekleştiği iddia edilen iddia ve savunma hakkı ihlallerinin hangi durumlarda hakem kararları açısından bu ağır yaptırıma yol açacağı tespit edilmesi gereken bir konudur. Bu çalışmada New York ve Avrupa Sözleşmeleri ile MÖHUK ve MTK'nın ilgili hükümleri detaylı bir şekilde ele alınarak, bir milletlerarası tahkim yargılaması sırasında tarafların iddia ve savunma hakkının kapsamı ve bu hakkın ihlal edilmesinin sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Violation of the right to present one's case during international arbitration proceedings constitutes a ground for which enforcement of the arbitral award may be refused as well as a ground for annulling an award under international conventions and national laws. The defence of a violation of the right to present one's case enjoys a high popularity rating amongst the grounds for refusal of enforcement of an arbitral award asserted by the party against whom the award is invoked. It is also one of the most popular grounds for annulment of an award. An arbitral award is rendered at the end of a costly arbitral process and after long hours spent by arbitrators and the parties. Refusal of enforcement or annulment of an arbitral award, which is the product of such a process, by national courts is a severe sanction. Therefore, it is important to determine the circumstances under which an alleged violation of the right to present one's case may cause such a sanction in respect of the arbitral award. In this study, the scope of the right to present one's case in international arbitration and the results of its violation are examined through detailed examination of the related provisions of the New York and European Conventions and Turkish Codes.