L'identité de l'auteur vue à travers le personnage-autrui dans Le fanatisme ou Mahomet le prophète de Voltaire et Les aventures du dernier Abencerage de Chateaubriand
Voltaire'in Le fanatisme ou Mahomet le prophète ve Chateaubriand'ın Les aventures du dernier Abencerage başlıklı yapıtlarında yazarın 'öteki-karakter' aracılığıyla görünen kimliği
  1. Tez No: 458609
  2. Yazar: CEREN ONAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN BEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tez giriş de dahil olmak üzere üç bölümden oluşmaktır. Giriş bölümünde konu ayrıntılı olarak açıklanmış, ele alınırken hangi noktaların hangi sebeple üzerinde durulduğuna değinilmiştir. Diğer iki bölümden her biri seçilen yazarların birine ayrılmıştır. Yazarların yapıtlarındaki ortak nokta ikisinin de doğulu karakterlere sahip olmasıdır ve bu özellik tezin çıkış noktasını teşkil etmektedir. Tez konusu, bu karakterlerin betimlemelerinin yazarın karakterin mensup olduğu ırk, din ya da kültürle ilgili görüşlerinden ziyade kendi kimliklerinin bir parçasını yansıtmasıdır. Bu noktada seçilen yazarların farklı dünya görüşlerine ve inançlara sahip olması önemli bir rol oynamaktadır, zira söz konusu farklılıkların gerçek yaşama dair fikir ve izlenimlere etkisi karakterlerin ele alınış biçimlerine etkisiyle paralel değildir. Chateaubriand Müslümanlara karşı önyargılı ve küçümseyici tutumuna karşın anılarında saygıyla bahsettiği tek Müslüman topluluk olan Endülüs Araplarının soyundan gelen idealize edilmiş bir kahraman yaratmış, Voltaire ise sadece İslam'a değil bütün dinlere eleştirel bir gözle bakmasına ve temel olarak İslam'ı veya Müslümanları yerme amacıyla yola çıkmamasına karşın dinsel bağnazlık ve dogmatizme karşı tutumunu olumsuz bir Hz. Muhammed imajı aracılığıyla aktarmıştır. Özetlemek gerekirse, izlenen yollar arasındaki benzerlik dünya görüşü ya da karakter bazlı değildir; iki yazarın da farklı kültürden bir karakteri kendine ait bir ideali, bir söylemi, bir duruşu dile getirmek için aracı olarak seçmesi üzerine kuruludur. Yazar-karakter bağlamının net çizgilerle ortaya konabilmesi için gerek birinci, gerekse ikinci bölümde yazarın yaşam öyküsüne ve yapıtların ayrıntılı çözümlemesine yer verilmiş, sonuç kısmında ise varılmak istenen nokta yeniden, can alıcı noktalarıyla vurgulanarak benzer özellikte bir başka yapıta kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis comprises of three parts, including the introduction in which the subject is explained thoroughly and the choice of emphasized points is touched upon. Each one of the other two parts is dedicated to one of the chosen writers. The common point of the examined works is that both of them have eastern protagonists, which constitutes the point of departure. The fact that the selected writers have different world views and beliefs play a very important role, as real life opinions and impressions are not in parallel with the representation of characters: Despite his prejudiced and scornful attitude against Muslims, Chateaubriand creates and idealized hero who is a descendant of the only group of Mohammedans of whom he speaks respectfully in his memoires. Voltaire, who is not more hostile to Islam than he is to any other religion, conveys his standpoint against religious bigotry through a negative depiction of Prophet Mohammed, although he doesn't actually aim to vilify Muslims. The subject of the thesis suggests that the depiction of these characters reflect certain aspects of the author's identity rather than what the latter thinks of the race, culture or religion to which the character belongs. In order to emphasize clearly the context of writer/character, both the first and the second parts include the biography of the writer and a profound analysis of his selected work. Finally, the conclusion highlights the essential points of the main purpose of the thesis and offers an introduction to another work of similar nature.