Milletlerarası tahkimde delillerin toplanması ve Iba kuralları ile prag kurallarının karşılaştırılması
Taking evidence in international arbitration and comparision of Iba rules and prague rules
- Tez No: 605961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA BOZKURT BALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Tahkim yargılamasında bir davanın kazanılması, tarafların iddia ve savunmalarını ispat etmelerine bağlıdır. Bu nedenle tahkim yargılamasında delillerin toplanması aşaması önemlidir. Kıta Avrupası hukuk sistemi ile Müşterek Hukuk sistemi arasında delillerin toplanmasına ilişkin, özellikle belgelerin ibrazı, tanık ve bilirkişi delillerine ilişkin önemli farklılıklar vardır. Bu farklılıklar, delillerin toplanmasına ilişkin kavramların kullanımında farklılıklar yaratmaktadır. Bu nedenle tezin ilk kısmında delillerin toplanmasına ilişkin kavramlara ve bu kavramlar arasındaki farklılıklara değinilmiştir. Delillerin toplanmasındaki önemli meselelerden biri tahkim usulüne uygulanacak hukuk olup, bu hukukun belirlenmesinde irade serbestisi, hakemlere tanınan takdir yetkisi ve tahkim yeri hukuku önemlidir. Hukuki dinlenilme hakkı, eşitlik prensibi, tahkim yeri hukukunun emredici kuralları tahkim yargılamasında uygulanacak hukukun belirlenmesinde taraflara tanınan irade serbestisi ve hakemlere tanınan takdir yetkisinin sınırlarını çizer. Milletlerarası tahkim yargılamasında bir diğer önemli husus verimli bir yargılamanın yapılmasıdır. Delillerin toplanmasında gereksiz giderlerden kaçınılmalı ve bu süreç makul sürede tamamlanmalıdır. Bu anlamda milletlerarası tahkimde delillerin toplanmasına ilişkin esnek hukuk kurallar oluşturulmuştur. Tezimizin ikinci kısmında IBA Kuralları ile Prag Kuralları'nın karşılaştırılmasına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In arbitration proceeding, the issue of winning the case is dependent on whether parties have proven their case. Therefore taking evidence is of importance in arbitration proceeding. There are fundamental differences between Anglo Saxon law and Civil law regarding especially disclosure, witnesses and experts. These differences create different usage of terms related to taking of evidence. Therefore in the firts part of the thesis, the terms and differences of usage of the terms are mentioned. One of the fundamental issues in taking evidence is the law to be applied to the proceeding and party autonomy, the powers granted to arbitrators and law applicable at the place of arbitration is important. The right to be heard, equality principle and mandatory rules in the law applicable at the place of arbitration limits the party autonomy and powers granted to arbitrators. Another important issue in arbitration is managing the arbitration in an effective way. Accordingly, it should be refrained from unnecessary costs and the proceeding should be completed within reasonable time in taking of evidence. Within this context, some soft laws have been established in intermational arbitration for taking evidence. The comparing of IBA Rules and Prague Rules are referred in the second part of this thesis.