Temporality in the postmodern times and the Ottoman nostalgia in Turkey
Postmodern zamanlarda zamansallık ve Türkiye'de Osmanlı nostaljisi
  1. Tez No: 458619
  2. Yazar: ZAFER ÇELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TUTAL CHEVIRON, PROF. DR. GİLLES DORRONSORO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Türkiye'de özellikle son on yılda Osmanlı geçmişine yönelik giderek artan bir ilgi gözlemlenmektedir.“Osmanlı”, televizyon dizilerinden, siyasi söylem, eylem ve gösterilere, sosyal medyaya, mimari biçimlere, ev içi dekorasyonlarından, süs eşyalarına kadar toplumsal alanın her köşesinde görünürlük kazanmaktadır. Bu çalışma, Osmanlı'nın Türkiye'de kazandığı bu yeni görünürlüğün nedenlerini tarih kavramının geçirdiği dönüşüm ve modern toplumların geçmişle kurdukları ilişkide yaşanan değişim çerçevesinde hem Türk modernleşmesinin içsel dinamiklerine hem de modern toplumların yaşadıkları çok daha genel yapısal dönüşümlere başvurarak anlamayı hedefliyor. Türkiye'de yeni-Osmanlıcılık üzerine var olan tartışmaların genelde uluslararası ilişkiler çerçevesi içinde ortaya çıkan bir siyasal strateji olduğunu ya da muhafazakar hükümetin yeni bir tarihsel söylem yaratma çabası olduğunu öne sürdükleri görülmektedir. Bu çalışma bu tartışmaların ötesinde, Osmanlı'ya yönelik ortaya çıkan bu ilginin, Türkiye'de 1980'lerden beri yaşanan bir süreçte yaşanan değişimler sonucu ortaya çıkan toplumsal yapının getirdiği kırılmaların ve değişimlerin, Türk modernleşmesine içkin sürekliliklerle çakıştığı noktada ortaya çıktığını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there has been an increasing interest towards the Ottoman past in recent years. The appetite for the Ottoman past seems invading the Turkish society. The images, objects and discourses related to the Ottoman history have been appearing in from television series, political discourses and manifestations to social media, from architecture to house decorations. This study aims to understand the reasons for such a revival of the Ottoman past in Turkish society within the framework of the transformation of the history, and the changes in the ways of engagement with the past in modern societies. It attempts to analyse this new interest through the references both to the internal dynamics of the Turkish modernisation and to the more general structural changes within the modern societies. The debates over the neo-Ottomanism either claim that it is strategic policy in the international political stage, or assert that it is a deliberate attempt of the conservative government to establish a new historical discourse. This study, beyond these arguments, contends that the interest towards the Ottoman past is a consequence resulting from the convergence of the changes and ruptures that the Turkish society has been experiencing since the 1980s and of the continuities within the Turkish modernisation.