Jacques Derrida et le problème de la technique
Jacques Derrida ve teknik problemi
  1. Tez No: 458618
  2. Yazar: TACETTİN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAŞARAN, PROF. DR. JACOB ROGOZINSKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada teknik ve teknoloji meselesini Derrida'nın yazı (écriture) düşüncesinden hareketle düşünmeyi deniyoruz. Derrida düşüncesinde önemli bir yere sahip olan pharmakon ve eklenti/ikame (supplément) kavramsıları tekniğin hem ilaç hem zehir olduğunu ve eklentisel/ikamesel olduğunu vurgulamamızı mümkün kılmaktadır. Fakat daha ileri gitmek ve arke-teknisiteyi pharmakon ve eklenti/ikame kavramsılarıyla birlikte düşünmek gerekir. Derrida'nın yapıtı internet, telefon, telgraf gibi tele-teknolojileri, kendisi de bir tele-teknik olan yazıdan hareketle düşünmemize imkan sağlar. Tele-teknik kavramı bizi farkın/ertelemenin (différance) hareketinin kalbine dek götürmektedir. Tele-tekniği dışsallaştırmayla, elden çıkararak kendine maletmeyle (ex-appropriation), izle, arşivle vb. birlikte düşünmek verimlidir. Farklılaşan tekrar (répétition) olarak tekrar (itération) aynı ve kendi kavramlarını yeni bir biçimde düşünmeye imkan tanır. Aynı stabil değildir, daima kendine mesafede ve ötekine açık olarak kalır. İşte arke-teknisiteyi farksal/ertelemesel tekrara bağlı olan bu açıklığın içinde aramak gerekir. Derrida'da arke-teknisitenin hesaplanamaz olana, olaya (événement) açık kalan bir teknisite olduğunu farkediyoruz.
Özet (Çeviri)
The task of our work is to think the question of technique in its profound and complex relation with the question of writing (écriture) in Derrida's work. The quasi-concepts of pharmakon and of supplement allow us to say that the technique is pharmaco-supplementary. And we try to think the archi-technicity from the pharmakon and from the supplement. Derrida's work also allows us to think the teletechnologies from writing that is already tele-technology. The concept of tele-technology reach the heart of the movement of différance. We try to consider the tele-technology with exteriorisation, ex-appropriation, trace, archive, etc. The iteration as the repetition in difference leads us to think newly the same (le même) and the autos. The same is not stable, is in distance with itself and open to the other. We should search the archi-technicity in this opening that is related to differential iterability. It should be noted that the archi-technicity is a technicity which remains open to the incalculable, to the event (événement).