Yenipazar doğusu (Bilecik) geç Triyas-Kretase çökellerinin stratigrafisi
  1. Tez No: 45867
  2. Yazar: FERUDUN KURU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDİA TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET DOKTORA TEZ! YENİPAZAR DO?USU (BİLECİK) GEÇ TRİYAS-KRETASE ÇÖKELLERİNİN STRATİGRAFİSİ Ferudun KURU Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Vedia TOKER 1995, Sayfa: 223 Jüri: Prof. Dr. Nuran GÖKÇEN Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Baki VAROL Bu incelemede Bilecik ili kuzeydoğusunda yeralan Yenipazar ilçesinin doğusunda yüziek veren Jura-Kretase yaşlı birimler ile Bilecik ili kuzeyindeki Bayırköy ilçesi civarında yözeyleyen Geç Triyas(Resiyen)- Erken Jura (Liyas) yaşlı birimlerin foraminifer, nannoplankton ve radyoiaryalara dayalı biyostratigrafi çalışması yapılmıştır. Çalışma alanında 6 stratigrafık kesit ölçülmüş ve 418 örnek derlenmiştir. Bu örnekler üzerinde yürütülen çalışmalar sonucunda temel kayalar üzerine uyumsuz olarak gelen Bayırköy Formasyonunun Geç Triyas-Orta Jura yaşlı olduğu, Bilecik Formasyonu ile olan dokanağınında batı alanlarda uyumlu olduğu saptanmıştır. Orta-Geç Jura yaşlı Bilecik Formasyonunun ise özellikle doğu alanlarda Soğukçam Formasyonu içine taşındığı ortaya konmuştur. İlk kez yürütülen radyolarya çalışmaları sonucu Soğukçam Formasyonunun Berriasiyen-Santoniyen yaşlı olduğu ve üzerindeki Erken Kampaniyen yaşlı Yenipazar Formasyonu ile uyumlu olduğu belirlenmiştir. Söz konusu incelemeler sonucunda 43 foraminifer, 2 Calpionellid, 2 Tintinid, 40 nannoplankton ve 57 radyolarya cins ve türü tanımlanmıştır. Bayırköy Formasyonunda yürütülen ayrıntılı biyostratigrafik inceleme sonucu transgresyonun batıdan doğuya doğru olduğu belirlenmiştir. ölçülü stratigrafik kesitlerde biyozon yapılamamış fakat eldeki verilerle ayrıntılı fosil tanımlamaları yapılarak birimlerin çökelim yaşları ile ortamları belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Soğukçam, Bilecik, Yenipazar, Bayırköy, Triyas, Jura, Kretase, Biyostratigrafi, Foraminifer, Nannoplankton, Radyolarya.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS STRATIGRAPHY OF THE LATE TRIASSIC-CRETACEOUS SEDIMENTS, EAST OF YENİPAZAR (BİLECİK) Ferudun KURU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Vedia TOKER 1995, Page: 223 Jury: Prof. Dr. Nuran GÖKÇEN Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Baki VAROL This study includes the foraminifera, nannoplankton and radiolaria biostratigraphy studies of the Jurassic-Cretaceous units cropped out at the east of Yenipazar town which is located at the northeast of Bilecik city and the Late Triassic (Rhaetian)-Early Jurassic (Liassic) units there crop out around Bayırköy town which is located at the north of Bilecik city. In the study area, 6 stratigraphic sections were measured and 418 samples were collected. Detailed analyses of these samples showed that the age of the Bayırköy formation overlying the basement rocks Unconformabiy is of the Late Triassic-Middle Jurassic and the boundary between the Bayırköy and Bilecik formations is conformable around the western areas and the Middle-Upper Jurassic Bilecik formation were reworked into the Soğukçam formation especially around the eastern areas. In the present study it is also for the first time proved that the Soğukçam formation is of Berriasian-Santonian age and is conformable with overlying Early Campanian Yenipazar formation based on radiolaria studies. In this study 43 foraminifer, 2 calpionellid, 2 tintinid, 40 nannoplankton, and 57 radiolarian genus and species were described and illustrated. The detailed biostratigraphic analyses of the Bayırköy formation showed the transgression is from west to east. No biozon could be established in the measured stratigraphic sections but the age and environmental interpretations were made based on the descriptions of fossils. KEY WORDS: Soğukçam, Bilecik, Yenipazar, Bayırköy, Triassic, Jurassic, Cretaceous, Biostratigraphy, Foraminifer, Nannoplankton, Radiolarian.