Sütten kesim çağında besiye alınan kıl keçisi erkek oğlaklarının besi performansı ve karkas özellikleri
- Tez No: 45868
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜTTEN KESİM ÇA?INDA BESİYE ALINAN KIL KEÇİSİ ERKEK O?LAKLARININ BESİ PERFORMANSI VE KARKAS ÖZELLİKLERİ Mehmet Akif Keleş Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman:Prof. Dr.Mehmet ERTU?RUL 1995, Sayfe:67 Jüri: Prof Dr.Mehmet ERTU?RUL Prof Dr.Okan GÜNEY ProfDr.Fırat CENGİZ Araştırma materyali 18 baş kıl keçisi erkek oğlağı Konyanın Hadim ilçesi, Kaplanlı köyü yetiştiricilerinin sürülerinden satın alınmıştır. Deneme kıl keçisi oğlaklarının besi, kesim ve karkas özelliklerinin belirlenmesi amacı ile düzenlenmiştir. Oğlaklar deneme öncesinde 13 gün süre ile kesif yeme alıştırılmışlardır. Denemeye alınan 18 baş erkek oğlağa 70 gün süre üe ad-libitum olarak kesif yem verilmiş, kaba yem olarak 100 g/gün/baş hesabı ile iri kıyılmış kuru yonca otu verilmiştir. Oğlakların besi başı ve besi sonu ağırlık ortalamaları sıra ile 15.79+0.438 kg ve 24.30+0.803 kg olmuştur. Oğlakların besi süresince günlük ortalama cardı ağırlık artışı 0.122+0.071 kg olarak gerçekleşmiştir. Beside ortalama günlük kesif yem tüketimi ve 1 kg canlı ağırlık artışı içm kesif yem tüketimi sırası ile 534 g/gün/baş ve 4.672 kg olarak bulunmuştur. Besi sonunda kesilen oğlaklarda sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları ile karkas randımanları ortalama olarak sıra ile 10.98+0.432 kg, 10.61+0.435 kg, %45.19 ve %43.66 olarak hesaplanmıştır. Soğuk sol yaran karkas ağırlığına göre karkasta, kas, kemik, kabuk yağı, kas arası yağ oranlan sıra ile %59.93, %23.10, %4.89, %10.26 olarak bulunmuştur. Karkas parçalarından but, kol, boyun, sırt-bel ve etek'in soğuk karkasdaki payları da sırasıyla %30.9, %21.6, %1 1.3, %22.6, %12.2 olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kıl Keçisi, Erkek Oğlak Besi Performansı,Kesim özellikleri, Karkas Kompozisyonu, Karkas özellikleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis FATTENING PERFORMANCE AND CARCASS CHARACTERISTICS OF MALE NATIVE HAIRY GOAT KIDS FATTENED AFTER WEANING Mehmet Akif KELEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof Dr. Mehmet ERTU?RUL 1995, Page: 67 Jury: ProfDr.Mehmet ERTU?RUL Prof Dr.Okan GÜNEY Prof Dr.Fırat CENGİZ Three mounths old, eighteen head of male Native Hairy goat kids which were used in this research provided from goat-raisers of Kaplanh, Konya-Hadim. This research was performed in order to determine fattening, slaughtering and carcass characteristics of male native Hairy goats. Before starting to this research, for 13 days male goats were accustomed to concentrate. 18 head male native Hairy goats kids taken into this research were fed ad- Ubitum for 70 days and at the same time 100 g/day/head good quality alfaalfa hay was given. Liveweights of these kids at the beginning and termination of fattening period and average daily liveweight gain during whole fattening period 15.790+0.438 kg, 24.30+0.803 kg and 122.0+0.071 g respectively. During the fattening period average daily concentrate consumption and feed efficiency of male native Hairy kids 534 g/day/head and 4.672 kg respectively. At the and of the fattening period, kids were slaughtered to determine carcass charasteristics. Hot and cold carcass weights and dressing persentage were found as follows; 10.98+0.432 kg, 10.61+0.435 kg, 45.19 % and 43.66 % respectively. According to the cold carcass weight, muscle, bone, subcutaneus fat and intermuscular fat proportions were 59.93 %, 23.10 %, 4.89 %, 10.26 % respectively. The average ratios of some valuable carcass joints in the cold carcass as long leg, front leg, neck, beck-loin and flank were found, 30.9 %, 21.6 %, 1 1.3 %, 22.6 % and 12.2 % respectively. KEY WORDS :Native Hairy Goat, Male Kids Fattening Performance, Carcass Characteristics, Slaughter Characteristics, Carcass Composition.