Minimum zamanın saptanmasında dalga boyunun etkisinin incelenmesi
A research of the minima times of the elliasing binaries in ubv filtres
  1. Tez No: 45869
  2. Yazar: NURTEKİN KİTAPLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM DERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde örten çift yüdıslann minimum şamardanım gözlem yapılan dalga boyuna bagM^ı iaretenmistir. Bu amaçla İrferatiMen farklı renklerdeki Biirrimura samanten toptasas veya yayndanan göslem verilerinden K^ee Yan Woerden yöntemiyte hesaplanmıştır. Böylece mnriffium. zamardarmdan bir veri bankası otoştımılmustur. Literatürde genellikte marrimum sarAardarmm farka renklerdeki ortalaması aîmarak verilmesi nedeniyle bir çok minimum saîMıîüTüBkrarîıssaptorökgerekn-jistir. Bu çok sayıdaki ve farklı renkteki miBimum samanları ymıdmûiyla istatistiksel bir çalışma yapılmış ve örten çift sistemlerin farklı renklerde farklı davranmasının nedenleri incelenmeye çaüşümçur. Bu inceleme sonunda RS CYn türü ve û-B ite G tayf ttirime sahip çift yıÜEİann diğer sistemlerden biras daha farklı dmnrandıklan ortaya, çıkmıştır. Bu tür yüdıslarda farklı bantlardaki rnirdffiuja şamardan arasındaki farkın büyük olduğu göröJmüstür. ANAHTAR KELİME: Minimum gamanı, Minimum gamanın renklere göre değişimi.. Işık eğrisi
Özet (Çeviri)
In the present thesis, the wavelength dependence of the observed times of minima of eclipsing binaries were analysed. Many times of minima of different type eclipsing binaries in different wavelength extracted from the literature and some times of minima calculated using the orginal observation with the Kwee Van Woerden method and minima times database constructed. As man? published times of minima are generali? the average of different colors in papers. It had been necesserfly recalculate many of me minima times. A statistical work was done using rrrinima times in hard and the different behaivours of the eclipsing binaries in different colors were investigated. As a result, of this investigation, it was seen that the RS CVn systems and O-B and G spectral type systems are in a different nature in contrast to other eclipsing binary systems. It was arived that the differences between the minima times in different colors are great in these systems. KEY WORDS: Minima times. Changing Minima times according to colours, Light curve.