2002 - 2012 yıllarında uygulanan SGK prim teşvikleri ve teşviklerin istihdam üzerine etkileri
The applied incentives on social security premiums between the years of 2002 - 2012 and the effects of these incentives on employment.
- Tez No: 458789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ GÜRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
İşçilik maliyetlerinin çok yüksek olduğu ve gelir pastasından şirketler sahip olduğu dilim farklılıklarının fazla olduğu ülkemizde yıkıcı ve tahrip edici rekabeti engellemek ve daha az maliyetle üretim yapılması için değişik alan ve konularda çeşitli teşvikler çıkartılmıştır. Konusunu incelediğimiz tezimin muhtevasını Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta prim teşvikleri ve bu teşviklerin istihdam üzerine etkileri oluşturmaktadır. Uygulamada çok özel çalışan gruplarına dar alanlar için çıkartılan teşvikler hariç tutulmak üzere tüm sigorta prim teşviklerine geniş olarak yer verilmiştir. Teşvik uygulanan tüm sigorta kollarına girizgah olarak değinilmek sureti ile teşvik konusunun ve kapsamının daha iyi anlaşılması sağlanmıştır. Teşviklerin bir anlam ifade etmesi ve faydalı olması hiç şüphesiz işverenlerin kayıtdışı istihdam etmemesi ile mümkündür. Kayıtdışı istihdama da yer verilerek istihdam odaklı yaptığımız çalışmada istihdama engel unsurlar ve kayıtdışılığın sosyal ve ekonomik nedenlerine yer verilmiştir. Sigorta prim teşvikleri mevzuatın karmaşıklığı ve yeni çıkarılan yasa, karar ve tebliğlerle sürekli değişmiş olmakla birlikte 4447, 4857, 5084, 5510 ve 5921 sayılı kanun başlıkları altında izah edilmiştir. Sigorta prim teşviklerinin istihdam üzerine etkileri için dayanak olan rasyolar, çıkarılan teşvik yasalarında teşvik edilen cinsiyet, yaş, statü ve teşvik edilen bölgeler ele alınarak bu alanlarda yıllara sari istihdam edilen kişi sayıları TÜİK ve İş –KUR raporlarından istifade edilerek hazırlanmıştır. İstihdam üzerine etkileri genç, emekli, kadın istihdamı ile birlikte coğrafi bölgeler, teşvik bölgeleri ve sektörler üzerindeki etkileri bu rasyolarla prim teşviklerine değinilmek sureti ile açıklanmıştır. İnsan kaynakları ve yatırım uzmanlarına çok istifade edeceğine inandığım bu tezimi sunmaktan gurur duyarım.
Özet (Çeviri)
Various incentives in different areas and subjects has been adapted to avoid devastating and destructive competition, and to make production less cost since labor costs high and earning pie zone differences between companies are very high. The content of that examined thesis consists of incentives on Social Security Institution's insurance premiums and effects on employment of these incentives. In the application for a very special working group to narrow field to be excluded as large incentives to encourage all insurance premiums issued are included. Incentives applied to all of the incentive issues by being referred to as preamble and scope of the insurance types are provided for a better understanding. The incentives would only be meaningful and beneficial by avoiding unreported employment. By mentioning Informal employment, barriers to employment and the social and economic reasons unreported eployment explained. The complexiy of the insurance Premium incentives and new laws passed legislation, with decisions being constantly changed and communicated with 4447, 4857, 5084, 5510 and 5921 are explained under Law No. Titles. Rations based on the effects of insurance premiums on employment, including gender, age, status and regions that stimulus affected, and the employment rates of this field according to the years are all based on TUIK and Is –KUR reports. Employment effects on youth, pensioners, geographic area along with the women employment, their impact on the region and the sectors are explained by being referred to the incentives these ratios. I am proud of presenting this thesis to be beneficial to Human Resources and Investment professionals.