Temel bileşenler analizinin biyolojik verilere uygulanma olanakları
- Tez No: 45879
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN KESİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Doktora Tezi TEMEL BİLEŞENLER ANALİZİNİN BİYOLOJİK VERİLERE UYGULANMA OLANAKLARI M.Muhip ÖZKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Tahsin KESİCİ 1995, Sayfa: 53 Jüri : Prof.Dr.Tahsin KESİCİ Prof.Dr.Mustafa AKAR Doç.Dr.Fikri ÖZTÜRK Bu araştırmada, Çok Değişkenli Analiz Tekniklerinden biri olan Temel Bileşenler Analizinin biyolojik verilere uygulanma olanakları tartışılmış ve özellikle bitkisel ve hayvansal üretim alanlarında bu konu ile ilgili yapılan çeşitli çalışmalar özet olarak verilmiştir. Araştırmada Temel Bileşenler Analizinin uygulanmasında, materyal olarak Karayaka erkek kuzularından elde edilen Karkas Kalite özellikleri kullanılmıştır. Elde edilecek sonuçlardan hayvancılık pratiğinde yararlanılabilmesi açısından Karkas Kalite özellikleri, parçalamadan önce elde edilen karkas ölçüleri ve parçalamadan sonra elde edilen karkas özellikleri olmak üzere 2 gruba ayrılmış ve Temel Bileşenler Analizi her iki gruba da ayrı ayrı uygulanmıştır. Özelliklere ait ölçü birimlerinin birbirlerinden farklı olmasından ötürü, Temel Bileşenler, orjinal değişkenlere ait korrelasyon matrisi esas alınarak hesaplanmıştır. Önemli Temel Bileşen sayısının belirlenmesinde, korrelasyon matrisinin birden büyük öz değerlerinin alınması kriteri kullanılmış ve 2 analizin sonunda karkas ölçüleri için 3, karkas özellikleri içinde 5 Temel Bileşen elde edilmiştir. Söz konusu Temel Bileşenlerin (Faktörlerin) yorumlandırılabilmeleri için, her iki grupta da değişkenler ile faktörler arasındaki korrelasyonlan gösteren faktör yapısı matrisine bakılmış ve bu korrelasyonlara göre faktörlere uygun adlar verilmiştir. Yorumlanan bu faktörlerden, hayvancılık pratiğinde nasıl yararlamlacağıda araştırma sonunda açıklanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Temel Bileşenler, Önemli Bileşen Sayısı, Karkas Kalitesi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis APPLICATION POSSIBILITIES OF PRINCIPAL COMPONENT ANALYSIS TO BIOLOGICAL DATA M.Muhip ÖZKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr.Tahsin KESİCİ 1995, Page: 53 Jury : Prof.Dr.Tahsin KESİCİ Prof.Dr.Mustafa AKAR Assoc.Prof.Dr.Fikri ÖZTÜRK In this thesis, implementation possibilities of Principal Component Analysis which is one of the Multivariate Analysis Techniques have been discussed, and specifically various researches relevant to production areas of plants and animals are submitted briefly. Carcass Quality Characteristics obtained from“Karayaka”male lambs have been used as material in implementation of Principal Component Analysis in this thesis. With a view that the emerged results could be used in animal breeding practice, Carcass Quality Characteristics have been divided into 2 groups as carcass measures obtained before and after cutting into pieces, and Principal Component Analysis applied to each group respectively. Principal Component Analysis have been calculated based on correlation matris among the measuring units of Carcass Characteristics. Creteria of taking eigenvalues of correlation matris which are greater than one have been used in determining the number of Significant Principal Components, and three Principal Components have been obtained for carcas measures and 5 for carcas characteristics, at the end of 2 analysis. In order to have the said Principal Components (factors) could be interpretated, the matrixs of factor structure showing the correlations between the variables and the factors have been observed and suitable names given to the factors. At the end of the thesis it has also been described how these interpretated factors will be used in the practice of animal breeding. KEY WORDS: Principal Components, The number of Significant Component, Carcass Quality.