Eksik ve tam blok tertiblerinin karşılaştırılması ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Comparing the ıncomplete blok design method with the complete blok design method and appraissing the results
  1. Tez No: 45880
  2. Yazar: PINAR DİVANLI MESCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi EKSİK VE TAM BLOK DENEY TERTİBLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE SONUÇLARIN DE?ERLENDİRİLMESİ Pınar DIVANLI MESCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Biyometri-Genetik Bölümü Danışman: Prof.Dr. Tahsin KESİCİ 1995, Sayfa:60 Jüri : Prof.Dr. Tahsin KESİCİ Prof.Dr. Fikret GÜRBÜZ Doç. Dr. Fazıl DEMİRCİ Bu çalışmada, tarımsal araştırmalarda sıkça kullanılan, eksik blok deney tertibi ile tam blok deney tertipleri karşılaştırılmış, olumlu ve olumsuz yanları tartışılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmada materyal olarak, yerel burçak çeşitleri arasındaki fark seviyelerinin tesbiti için hazırlanmış, bir doktora tezinin verileri kullanılmıştır. Bu doktora tezindeki 100 çeşitden 36 sı tesadüfi olarak belirlenmiş ve bazı verim değerleri için, tesadüf blokları deneme tertibine ve çalışmada belirtilen sebeplerce uygunlığuna karar verilen, kısmen dengede latis tertibine göre varyans analizleri yapılmıştır. Araştırmada, konu sayısının fazla olmasından dolayı, denemelerin hassasiyetinde kayba sebebiyet vermemek ve deneme hatasının azaltılması için blok hacminin küçük tutulmasında kararlaştırılmış ve bu amaçla kurulan eksiltilmiş bloklar tertibinde, söz konusu veri için tesadüf bloklarına göre ortalama % 150 lere varan bir etkinliğin olduğu tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Eksik Bloklar Deney Tertibi, Tesadüf Blokları Deney Tertibi, Latis, Serbestlik derecesi, Değişim Katsayısı
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Master Thesis COMPARING THE INCOMPLETE BLOK DESIGN METHOD WITH THE COMPLETE BLOK DESIGN METHOD AND APPRAISING THE RESULTS Pınar DIVANLI MESCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Zootekni Biyometri-Genetic Supervisor: Prof.Dr. Tahsin KESİCİ 1995, Page:60 Jury : Prof.Dr. Tahsin KESİCİ Prof.Dr. Fikret GÜRBÜZ AssocProf. Dr. Fazıl DEMİRCİ In this study, We compared the incomplete blok design with the complete blok design which are frequently used in agricultural researches. The advantages and disadvantages were discussed and the results were appraised. For analysis a data for a group of Vicia Ervillia variaties morphological feathures were used as a material. First we have calculated the varians analysis of the data by using Random block design then we have done the same analyse by partially balanced incomplete block design. At agricultural researches as it is not always possible to minimizethe number of treatments, to obtain a higher reliability from the field plot experiments and to minimize the experimental error. KEY WORDS : Incomplete Block Designs, Random Block Designs, Lattice, Degrees of freedom, Coefficient of variation