Ankara ili Elmadağ ilçesi köylerinde yaşayan kadınların tarımsal faaliyetlere katılım düzeyleri üzerine bir araştırma
A research on the pablication levels of women living in the villages of elmadağ county of ankara province to agricultural activities
  1. Tez No: 45878
  2. Yazar: LEYLA ÖZBAY (ORDU)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ ELMADA? İLÇESİ KÖYLERİNDE YAŞAYAN KADINLARIN TARIMSAL FAALİYETLERE KATILIM DÜZEYLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Leyla ÖZBAY (ORDU) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK 1995, Sayfa: 98 Jüri: ProfDr. Mustafa SOYSAL Prof Dr. Mine MANGIR Bu Araştırma Ankara İli, Elmadağ İlçesi köylerindeki kadınların tarımsal faaliyetlere katılım düzeylerini, tarımsal işlere yönelik çalışmasında etkili olan etmenleri, kadınların aile içi ve dış çevre ile olan ve tarımsal açıdan değişen ilişkilerini, işletme, girişim ve hane de üstlendikleri sonımlulukların saptanması amacıyla 90 kadın üzerinde yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, 90 deneğin %95.5'i aktif olarak tarımsal faaliyetlere katılmakta, sadece %4.5'i ev hanımı olarak çalışmakta ve herhangi bir tarımsal faaliyete katılmamaktadır. Deneklerin %33.4'ü tarım işçisi olarak çalışmakta ve çalışmaları karşılığı ortalama 41-50.000TL/gün arasında ücret almaktadır (1USD= 10.000 TL, 1993 Nisan- Mayıs ortalaması). Kadınların %13.3'ü SSK'h, %2.2'si de Bağ-Kur'ludur. Denekler, makinalaşma düzeyinin az olduğu özellikle çapalama, yabancı ot temizliği, hasat ve harman gibi emek yoğun işlerde daha fazla istihdam edildiklerini belirtmektedirler. Kadınların %60'ı köyde açılan kurslardan en az birine katıldığını belirtmektedir. Bu araştırma doğrultusunda elde edilen veriler, kadının tarımsal üretimde ve dolayısıyla ekonomik kalkınmada önemli bir rolünün olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Köy kadını, kırsal istihdam, aile işgücü, kadın işgücü, ücretsiz işgücü, ücretli işçi, pazarlama faaliyetleri, tarımsal yayım.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE PARTICIPATION LEVELS OF WOMEN LIVING IN THE VILLAGES OF ELMADA? COUNTY OF ANKARA PROVINCE TO AGRICULTURAL ACTIVITIES Leyla ÖZBAY (ORDU) University of Ankara Institution of Natural Sciences Department of Agricultural Economics Jury :Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof. Br »Mustafa SOYSAL Prof.Dr. Mine MANGIR This research was conducted on 90 women in the villages of Elmadağ County of Ankara Province to determine the participation ratio of women in agricultural activities, the factors effecting their working in the agricultural sector, their obligation and relation both within the family and outside that vary in respect to agricultural activities. In accordance with the research data of 90 subjects, 95.5% actively participate in agricultural activities and only 4.5% are house wives and are not engaging any agricultural activities. About 33.4% of women work as an agricultural workers and earn between 41- 50.000 TL/day ( 1USD= 10.000 TL, avarage of April-May in 1993 prices). As the coverage of social security, 13.3% of women are insured by SSK and 2.2% are insured by Bağ-Kur. Women mostly work in the production of labor-intensive products where mechanization is less, in particular, in hoeing, in removing wild grass and in harvesting. Women stated that %60 them attended at least one of the course on home- economics given at their villages. The data collected with this research, gives proof to the crucial role of women laborforce in economic development through agricultural production. KEY WORDS : Farm women, rural employment, family labor force, women labor force, unpaid labor force, paid labor force, marketing activities, agricultural publications.