Örgüt kültürünün iş tatminine etkisi üzerine Gaziantep ilinde bir araştırma
On the effect of organizational cultural working a research on Gaziantep
- Tez No: 458811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Örgüt kültürü ve iş tatmini kavramları hızlı bir değişim ve gelişim yaşayan günümüz iş dünyasında, örgütlerin büyümesinde ve gelişmesinde etkin bir rol üstlenmektedir. Örgüt kültürü kavramı 1980'lerin başlarında Deal ve Kennedy ile Peters ve Waterman'ın çalışmalarını takip ederek, yönetim literatüründe popüler hale gelmiştir. Bu bilim adamlarından Deal be Kennedy, örgüt değerlerinin, örgüt kültürünün çekirdeğinde yer aldığını ileri sürmüşler; Peters ve Waterman ise, yaptıkları kapsamlı araştırmalarla başarılı işletmelerin ortak özelliği olarak bazı temel örgüt kültürü değerlerinin bulunduğunu ortaya koymuşlardır. Diğer yandan iş tatmini kavramı ise, 1950'lerden itibaren üzerinde çalışılan ve pek çok araştırma yapılan bir yönetim konusu olarak dikkati çekmektedir. Bu çalışmada, Örgüt kültürünün iş tatminine etkisi üzerine Gaziantep İlinde bir araştırma hakkında bilgi verilmiş olup, bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kültür, örgüt kültürü ve örgüt kültürü ile ilgili kavramlar temel özellikleri itibariyle incelenmiş; sonra örgüt kültürünün unsurları, özellikleri, fonksiyonları, örgüt kültürüne ilişkin sınıflandırmalar ve örgüt kültürü tipleri, örgüt kültürünün oluşturulması, sürdürülmesi, değiştirilmesi ve örgütsel uygulamalar açısında örgüt kültürünün boyutları incelenmiştir. İkinci bölümde; iş tatmini ile ilgili kavramlar, iş tatminini etkileyen faktörler, bireysel faktörler, iş ve örgüt ile ilgili faktörler, işin yapılandırılmasına dönük faktörler ve insan kaynakları yönetim sistemi ve uygulamaları, iş tatmini ile ilgili teoriler, iş tatmini sonuçları ve iş tatminin ölçülmesi konuları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; Örgüt kültürünün iş tatminine etkisi üzerine Gaziantep ilinde önde gelen bir işletmede yapılan bir araştırmaya yer verilmiştir. Bu araştırmada örgüt kültürünün iş tatmini üzerinde anlamlı bir ilişki olduğu literatürdeki yaygın görüşleri destekler nitelikte olduğu sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of organizational culture and job satisfaction play an active role in today's business world, in the growth and development of organizations, which are experiencing rapid change and development. The concept of organizational culture has become popular in the management literature, following the work of Deal and Kennedy and Peters and Waterman in the early 1980s. These scientists, Deal be Kennedy, argued that organizational values were at the core of organizational culture; Peters and Waterman have shown that some basic organizational culture values exist as a common feature of successful businesses through their extensive research. On the other hand, the concept of job satisfaction attracts attention as a management subject that has been studied since 1950s and many researches have been done. In this study, information about a research in Gaziantep province is given on the effect of organizational culture on job satisfaction. This thesis is composed of three parts. In the first chapter; Culture, organizational culture and organizational culture were examined in terms of their basic characteristics; Then the dimensions of organization culture in terms of the elements of organization culture, its features, functions, classification about organizational culture and types of organizational culture, formation, maintenance, alteration and organizational practices of organizational culture have been examined. In the second chapter; Factors affecting job satisfaction, factors affecting job satisfaction, factors related to job and organization, factors related to job structuring and human resource management system and practices, theories related to job satisfaction, job satisfaction results and measurement of job satisfaction. In the third chapter; On the effect of organizational culture on job satisfaction, a research was conducted on a leading business in Gaziantep. In this study, it was concluded that the organization has a meaningful relation to the job satisfaction of the cultures, which supports the widespread views in the literature.