Rexneya cıvakî dı helbestên Abdullah Paşêw de
Abdulla Pahsew in şiirlerinde toplumsal eleştiri
- Tez No: 458830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VECHİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2016
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma (Abdulla Pahsew in şiirlerinde toplumsal eleştiri)teorik ve pratik olarak üç bölümden oluşmaktadır. ilk kısım: Bu bölümde, toplumsal eleştiri tanımı açıklanmıştır, eleştiri ve edebiyatının genel noktaları, elealınmış eleştiri ve şiirler gösterilmiştir ayrıca şiir içinde eleştiri fonksiyonu analiz edilmiştir. ikinci kısım: İkinci bölüm, Kürt toplumu içinde bir fenomen olarak şria kendisi ni ve şiirlerini öne çıkardiğı şu konular ele alınmıştır. • Memleketin paramparça olması. • Bilinç ve açık fikirli bir toplum düzeyine gerilemesi. • Birbirlerine ve çıkarları nın karşıt duruma gelmesi. • Kadınları, calısanları ve fakileri baskı altında tutmak. • Tüm bu açıklanar olaylar, çeşitli şiirler ve onların yazı aşamalarının örnekleri tarihi olermak yeniden erek söylen analiz edildi. Üçüncü kısım: Bu kısımda ulusal sorunlar ele alınmıştır: • Şair tarafindan ülke sistemini eleştirme. • Adaletsizlik. • Bağımsızlık. • Bayraksızlık. • Barış ve özgürlük için çalışmak. • Savaşa karşı mücadele. • Diğer ülkelerin sessiz kalmaları kürt milletinin ezilmesine karşı mücadele. • Gerçek kürt kültürüne dönmek. Bütün bu konular için, şiirsel ve sanatsal örnek alınmış ve sonra analiz ve incelenmiştir. Sonuç olarak, şu noktalara varmak mümkündül:
Özet (Çeviri)
This study which is entitled ' Social Criticism in Abdulla Pashew's Poems : Theory and Practice' consists of three parts. Part One: This part deals with definition and concept of social criticism , general lines of criticism and literature , criticism and poetry and the role and function of criticism in poetry. Part Two: This part tackles the phenomena in the Kurdish community, the ones that the poet made the row material for hi poems such as: • Disintegration of the homeland • Low awareness and openness of the society • Conflict and Interest • Oppression of women , labours and poor class. • For all the above mentioned phenomena poetic samples of various types , stages of writing and analysis are presented. Part Three: This part is devoted to the national issues such as: • Poet's criticism of the ruling system. • Lack of justice. • Lack of independent country. • Lack of flag and related issues. • Call for peace and freedom. • Confronting war. • Silence of the international community toward Kurds oppression. • Return to the authentic Kurdish culture. For all these topics poetic samples and analysis are provided.