Rexneya civakî di kovara Zankoya Dihokê ya ekademî da
Duhok Üniversitesi akademik dergisinde sosyal eleştiri / Social criticism in the academic journal of Dihoke University
- Tez No: 812009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada“Dihok Üniversitesi Akademik Dergisi'nde Toplumsal Eleştiri”konularını araştırdık. Çalışma da iki konuya odaklandık. Birinci konu, edebiyat eleştirisinin konuları, gelişimi ve gelişiminin ilk aşamalarından itibaren etkisi, genel olarak elde edilen kazanımlar ile sosyal eleştirinin yöntemi, gelişim şekli ve gelişimi konusunu irdeledik, edebi eleştırinin temelleri ve edebî eser üzerinde çalışma biçimi üzerinde durduk, özellikle girişte kritik bir yöntemin nasıl seçileceği hakkında bilgi verip eleştirinin şartları ve koşullarını irdeledik. İkinci bölümünde ise Dihok Üniversitesi Akademi Dergisi'nin ortaya çıkışı, varlığının önemi ve özellikle bu dergide yayımlanan makale ve incelemelerde edebiyat eleştirisine ne kadar önem verildiği üzerinde durduk. Bu araştırmaya bu ismin verilmesinin sebebi ise Kürtçe ve özellikle Kürt edebiyatı üzerine yapılan edebiyat eleştirisi çalışmalarının az ve zayıf olması ve özellikle edebiyat eleştirisinin amacının genellikle edebi eserleri tanıtmak ve güncellemek olduğu içindir. Bu araştırmada betimsel yorumlama yöntemi kullanılmış olup elde edilen veriler bu araştırmanın sonunda verilmiştir. Anahtar kelimeler :Eleştiri, Toplumsal Eleştiri, Edebiyat Eleştirisi, Dihok Üniversitesi Dergisi, Kürt Edebiyatı.
Özet (Çeviri)
In this study, we researched the topics of“Social Criticism in Dihok University Academic Journal”. In this study, we focused on two issues. The first topic, the subjects of literary criticism, its development and its effect from the first stages of its development, the achievements obtained in general, the method of social criticism, the way of development and development, we focused on the basics of literary criticism and the way of working on literary work, especially in the introduction, how to use a critical method. We gave information about the election and examined the terms and conditions of the criticism. In the second part, we focused on the emergence of Dihok University Academy Journal, the importance of its existence and how much importance was given to literary criticism, especially in the articles and reviews published in this journal. The reason for giving this name to this research is that literary criticism studies on Kurdish and especially Kurdish literature are few and weak and the aim of literary criticism is generally to introduce and update literary works. In this research, descriptive interpretation method was used and the data obtained are given at the end of this research. Keywords : Criticism, Social Criticism, Literary Criticism, Dihok University Journal, Kurdish Literature Herwek ji nav û nîşanên vê vekolînê ya dîyar e ew a bi navê“Rexneya Civakî di Kovara Zankoya Dihokê ya Ekademî da”ye. Em li ser du mijaran rawestîyayî ne. Mijara êkê ya girêdayîye bi babetên rexneya edebî û geşekirin û werara wî her ji qonaxên destpêkê yên peydabûna wê û ew gorankarîyên bi ser da hatîn ku şêweytekê giştî bas li ser hatîye kirin, herwesa mîtoda rexneya civakî û çewanîya peydabûna wê û arasteyên wê û binemayên wê bas li ser hatîye kirin, zêdebarî rexneya rexnê û çewanîya karkirinê li ser têkistê edebî. Herwesa merc û saloxetên rexnegirî hatîye bas kirin. Bi taybetî li dor çewanîya hilbijartina mîtodeka rexneyî ji bo ew têkistê dihilbijêrît. Layenê duyê yê vê vekolînê em li ser Govara Zankoya Dihokê ya Akademî rawestîyane, çewanîya peydabûna wê û girîngîya hebûna wê zêdebarî wê çendê kanê ta çi rade girîngî daye rexneya edebî di nav wan gotar û vekolînên têda hatine belavkirin bi taybetî di warê rexneya civakî da. Arêşeya vê namê destnîşankirî, ew e ku weku pêdivî karê rexneya edebî li ser têkistan û bi taybetî têkistên kurdî ya kêm û lawaz e. Nemaze ku karê rexneya edebî bi giştî pêşvebirin û nûkirina berhemên edebî ye. Ew mîtoda di vê vekolînê da hatîye bas kirin, mîtoda şîrovekarî wesfî ye û li dûmahîyê jî komeka encaman em gihêştinê ku li dawîya vê vekolînê hatine rêzkirin. Peyva Sereke : Rexne, Rexneya Civakî, Rexneya Edebî, Kovara Zankoya Dihokê, Edeba Kurdî.