Akşehir (Konya) Gölü fitoplanktonu ve kıyı bölgesi (Littoral bölge) alglerinin ekolojik ve floristik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 45889
  2. Yazar: AYŞE ELMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OLCAY OBALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Doktora Tezi AKŞEHİR (KONYA) GÖLÜ FİTOPLANKTONU VE KIYI BÖLGESİ (LİTTORAL BÖLGE) ALGLERİNİN EKOLOJİK VE FLORİSTİK OLARAK İNCELENMESİ Ayşe ELMACI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Olcay OBALİ 1995, Sayfa 122 Jüri : Doç. Dr. Olcay OBALİ Prof. Dr. Aynur ÜNAL Prof. Dr. Bülent ŞEN Bu araştırmada Haziran 1992 - Kasım 1993 tarihleri arasında Akşehir gölü fitoplanktonu ve kıyı bölgesi alglerinin kompozisyonu, mevsimsel değişimi ile beraber incelenmiştir. Fitoplanktonun klorofil-a miktarı ve göl suyunun bazı kimyasal ve fiziksel özellikleri de tayin edilmiştir. Akşehir gölü alg florası Bacillariophyta, Charophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Dinophyta ve Euglenophyta divizyolarma ait 120 türden oluşmuştur. Fitoplanktonda ve kıyı bölgesinde Bacillariophyta divizyosu tür çeşitliliği ve hücre sayısı bakımından dominant olmuştur. Bunu Cyanophyta ve Chlorophyta divizyoları izlemiştir. Diğer divizyo üyeleri daha az önemli olmuştur. Klorofil-a yoğunluğu fitoplankton yoğunluğu ile uyum göstererek düşük bulunmuştur. Epipelik algler tür sayısı ve yoğunluk bakımından zengin olmuştur. Epifitik algler daha fakir olarak görülmüştür. Kıyı bölgesi alg florası, fitoplankton ile karşılaştırıldığında daha zengin olduğu görülmüştür. Genel olarak, Akşehir gölü alg florasında tanımlanan türlerin çoğunluğu besin tuzlarınca zengin ötrofik göllere özel organizmalardır. Göl alg biyoması bakımından zengin olarak tanımlanamaz. Anahtar kelimeler : Fitoplankton, tatlı sular, biyomas, birincil verimlilik, littoral bölge, epipelik algler, epifitik algler.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D. THESIS ECOLOGICAL AND FLORISTIC INVESTIGATION OF PHYTOPLANKTON AND LITTORAL ALGAE IN LAKE AKŞEHİR (KONYA) Ayşe ELMACI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Olcay OBALİ 1995, Page 122 Jüri : Assoc. Prof. Dr. Olcay OBALİ Prof. Dr. Aynur ÜNAL Prof. Dr. Bülent ŞEN In this study seasonal variations composition of the phytoplankton and littoral algae of Akşehir lake were investigated between the period June 1992 to Nowember 1993. Chlorophyll-a content of the phytoplankton and some chemical and physical features of lake water were also determined. Algal flora of Akşehir lake was composed of 120 species belonging to Bacillariophyta, Charophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Dinophyta and Euglenophyta. In the phytoplankton and littoral zone Bacillariophyta were dominated in respect to species diversity and density. Cyanophyta and Chlorophyta were followed. Other division members were not in important quantities. Cholorophyll-a density was measured low correspondig the phytoplankton quantities. Epipelics were rich in species and density. While Epifitics were poor in this respect. The algal flora of littoral zone compared with the phytoplankton was rich. In general most of the identified species of algal flora of Akşehir lake are considered as the member of eutrophic lakes with rich nutritional salts. Algae biomass of the lake was not described as rich one. Key words : Phytoplankton, fresh water, biomass, primer production, littoral zone, epipelic algae, epiphytic algae.