Ispanakta (Spinacia oleracea L.) anter kültürü ve ışınlanmış polenle tozlama yöntemi ile haploidizasyon
Haploidization using anther culture method and pollination with irradiated pollen technique in spinach (Spinacia oleracea L.)
- Tez No: 458899
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET BÜYÜKALACA, DOÇ. DR. HATIRA TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ispanakta monoik, dioik ve erselik gibi farklı çiçek yapılarının bulunması ıslah çalışmalarını zorlaştırmakta ve bu durum bu tür çalışmaların yaygınlaşmasına engel olmaktadır. Doku kültürü teknikleri içerisinde yer alan haploid bitki üretimi tekniklerinin ıspanakta kullanılabilir hale getirilmesiyle, bu türde çeşit geliştirme çalışmaları artacaktır. Bu nedenle, sunulan bu çalışmada, erkek gametten haploid uyartımı (androgenesis) yöntemlerinden anter kültürü ve dişi gametten haploid uyartımı yöntemlerinden (ginogenesis) ışınlanmış polenle tozlama yöntemlerinin ıspanakta kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bitkisel materyal olarak Koto F1, Greenstar F1 ve Favorit F1 çeşitleri kullanılmıştır. Anter kültürü çalışmalarında, farklı oksin ve sitokinin içeriğine sahip 4 farklı ortam denenmiştir. Işınlanmış polen ile tozlama yönteminde ise yine aynı 3 çeşit ile 100, 150, 200, 300, 400 ve 500 Gray olmak üzere 6 farklı ışın dozu denenmiş ve her üç çeşitde de farklı tohum yapılarına (içi katı, içi hafif katı, içi sıvı, içi boşa yakın ve içi boş) sahip bitkiler meydana gelmiştir. Elde edilen bitkilerde kromozom sayımı için flow sitometri kullanılmış ve ayrıca SSR analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Monoic, dioic and hermaphrodite flower types complicate spinach breeding studies and this situation prevents the spread of such studies. By availability of haploid plant production techniques known as one of the tissue culture in spinach, the studies aimed obtaining new varieties in this species will be increased. Therefore, in this presented study, the availability of anther culture method using male gametes (androgenesis) and pollination with irradiated pollen technique using female gametes (gynogenesis) in spinach was investigated. Koto F1, Greenstar F1 and Favorit F1 varieties were used as plant material. Four different media contained different auxin and cytokinin content were tested in the anther culture experiments. Six different irradiation doses: 100, 150, 200, 300, 400 and 500 Gray were tested in the same three varieties in the studies of pollination with irradiated pollen and the plants regenerated from different seed types such as solid inside, slightly solid inside, liquid inside, almost empty inside and empty inside were obtained. The flow cytometer was used for the ploidy level of plants obtained and also they were tested using SSR markers.