Cu, Zn ve Ca' un Pimpla turionellae L. ve konukçusu Galleria mellonella L.'da bazı biyolojik parametreleri üzerine etkileri
Effects of Cu, Zn ve Ca some biological parameters in Galleria mellonella L. and its parasitoid Pimpla turionellae L.
- Tez No: 458898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET PINAR ÖZALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yapılan çalışmada farklı metallerin (Cu, Zn, Ca) Galleria mellonella larvalarında total protein ve total glikojen miktarları, antioksidan savunma sistemlerinden süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) aktiviteleri ile parazitoiti Pimpla turionellae'da ergin çıkış süresine etkileri araştırıldı. Bakırın üç farklı konsantrasyonu (0.01;0.02;0.05mg/ml) alınarak ve bakırın toksik etkisini en aza indirmek amacıyla çinko ve kalsiyum metalleri bakırın üç katı (1:3) konsantrasyonda olacak şekilde karışım halinde yapay besine ilave edildi. Bu besinle beslenen G.mellonella larvalarının total protein miktarı Cu ve Cu+Ca karışımlı besinlerde kontrole göre önemli bir farklılık gözlenmezken, Cu+Zn karışımlı besinde istatiksel olarak önemli azalış gösterdi. Total glikojen miktarı ise konsantrasyon artışına bağlı olarak denenen tüm metallerde kontrole göre artış gösterdi. G. mellonella larvalarında metal konsantrasyonu arttıkça SOD ve CAT enzim aktiviteleri değişkenlik gösterdi. Parazitoidi P. turionellae'nın ergin çıkış süresi ise metallerin düşük konsantrasyonlarından etkilenmezken, Cu+Ca'lu besinin en yüksek konsantrasyonunda (0.05 mg) kontrole göre önemli artış görüldü.
Özet (Çeviri)
Effects of copper, zinc and calcium on total protein and glycogen levels of Galleria mellonella larvae and on some antioxidant defence systems such as superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) activities together with their effect on the adult emergence of its parasitoid Pimpla turionellae were investigated. Animals were fed on an artificial diet mixed with three different concentrations of Cu (0.01; 0.02 and 0.05 mg/ml). Zn and Ca were also added to the food in three times concentrations of Cu (1:3) to reduce the toxic effects of it. Total protein level of G. mellonella larvae fed with Cu+Ca diet was the same whereas it decreased in animals fed with Cu+Zn diet as compared with the control animals. Total glycogen of the larvae significantly increased compared to control. SOD and CAT activities varied with increasing concentrations of metals in G. mellonellae larvae. Adult emergence of the parasitoid P. turionellae did not vary at low concentrations however increased in animals fed with Cu+Ca diet at 0.05 mg Cu.