Bazı turunçgil anaçlarına Agrobacterium rhizogenes aracılığıyla rolABCD genlerinin aktarılması
Transfer of rolABCD genes in some citrus rootstock through Agrobacterium rhisogenes
  1. Tez No: 458901
  2. Yazar: DİCLE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Turunçgiller yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan meyve grubudur. Önemli genetik çeşitliliğe rağmen, Citrus cinsi ıslah edilmesi zor olan bazı türleri içermektedir. Gen aktarımı bitki genetiğinde önemli deneysel bir araçtır. Agrobacterium aracılığıyla transformasyon, bitki türlerine hedef genin aktarılması için etkili ve üniversal bir araçtır. Bodur anaç geliştirmek bitki ıslahında oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Turunçgillerde kullanılan önemli anaçları bodurlaştırmak önemli ıslah hedefleri arasındadır. Bu tezde turunçgillerde rolABCD genlerini taşıyan A. rhizogenes ATCC 15834 bakterisi kullanılarak transformasyon çalışmaları yürütülmüştür. Böylece turunçgiller için bodur anaç elde edilmesi hedeflenmiştir. Bitkisel materyal olarak Tuzcu 31-31 turuncu, Gou Tou turuncu, Carrizo sitranjı, Tuzcu Kleopatra mandarini, Troyer sitranjı, Volkameriana, Kaba limon, Yerli üç yapraklı anaçları kullanılmıştır. Eksplant kaynağı olarak kotiledon, hipokotil, internodal gövde ve yaprak eksplantları kullanılmıştır. Transformasyon denemelerinde sekiz farklı protokol uygulanmıştır. Aday transgenik bitkilerde rol genlerinin varlığı PCR analizleri ile doğrulanmıştır. Moleküler analizlere göre rol genlerini içeren 13 klon Troyer sitranjında belirlenmiş ve in vitro koşullarda köklenmiştir, daha sonra başarıyla dış koşullara alıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Citrus species are one the most widely grown fruit group. Despite substantial genetic diversity, the genus Citrus includes species that are difficult to breed. Gene transferring is an important experimental tool in plant genetics. Agrobacterium-mediated transformation an effective and universal tool for transferring of target gene to plant species. To improve dwarf rootstock is one of the most important subject in plant breeding. It is among the most important breeding objectives to make dwarf citrus rootstock. In the present thesis, transformation experiments were performed using A. rhizogenes strain ATCC 15834 including rol genes in Citrus. Thus, it is aimed to obtain dwarf rootstocks for citrus. Tuzcu 31-31 sour orange, Gou Tou sour orange, Carrizo citrange, Tuzcu Cleopatra mandarin, Troyer citrange, Volkameriana, Rough lemon, Trifoliata orange rootstocks were used as plant materials. Hypocotyl, cotyledon, internodal stem and leaf explants were used as explant sources. The presence of rol genes in the putative transformed plants was confirmed by PCR analysis. According to molecular analysis, 13 clons containing rol genes were determined in Troyer citrange and they were rooted in in vitro conditions, then they acclimatized successfuly.