Yeni sekuester madde sentezlenmesi, mevcut sekuester maddeler ile karşılaştırılması ve deterjanlarda kullanılabilirliğinin incelenmesi
Synthesis of new sequestering agent, comparison with existing sequestering agents and their use in detergents
  1. Tez No: 458902
  2. Yazar: ÖZGÜR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada çevresel açıdan sakınca oluşturmayacak, sübstitüe gruplar (sülfonat gibi) içeren polikarboksilatların sentezlenmesi hedeflendi. Sekuester özelliği olan polikarboksilatların bilinen diğer sekuester maddelere göre kalsiyum bağlama güçleri, sıvı ve toz deterjanlarda kullanılabilirliği ve avantajları incelendi. Sentez çalışmalarında akrilik asit, maleik anhidrit, sodyum vinil sülfonat monomerleri değişik oranlarda kullanılarak serbest radikalik polimerleşme tepkimesiyle sıvı formda homopolimerler, kopolimerler ve terpolimerler sentezlendi. Sentezlenen polimerlerin molekül ağırlıkları GPC ile belirlendi. Monomer ve polimerler FT-IR ile karakterize edildi. İyon bağlama testleri , pH, vizkozite ve çeşitli fiziksel ve kimyasal testler yapıldı. Sıvı olarak sentezlenen polimerler sprey kurutucu ile toz forma dönüştürülerek TGA ve DTA analizleri yapıldı. Sıvı ve toz formda sentezlenen polimerler deterjanlarda kullanılmış ve piyasadaki diğer sekuster maddeler ile avantajları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was intended to synthesize the polycarboxylates which contains substitude groups (such as sulfonate) that wouldn't create environmental drawbacks. The availability and advantages of the calcium binding capacity of polycarboxylates which have sequestering features comparing to the other known sequestering elements in liquid and powder detergent was examined. In these studies, homopolymers, copolymers and terpolymers in liquid form were synthesized by using acrylic acid, maleic acid, vinyl sulfonic acid monomers in various proportions with the free radical polymerization. The molecular weight of synthesized polymer was identified by GPC. Monomers and polymers were characterized by FT-IR. Several physical and chemical tests such as ion binding test, pH, viscosity were made. Polymers synthesized in liquid format converted to powder by spray drying and TGA and DTA analysis were made. Synthesized polymers in liquid and powder form, have been used in detergents and the advantages against the other sequestering agents on the market were compared.