Ankara Metrosu Kızılay-Çayyolu raylı sistem güzergahındaki birimlerin jeolojik ve jeoteknik incelemesi
- Tez No: 45893
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA METROSU, KİZILAY-ÇAYYOLU RAYLI SİSTEM GÜZERGAHINDAKİ BİRİMLERİN JEOLOJİK VE JEOTEKNİK İNCELEMESİ Dürdane ELVERİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Recep KILIÇ Ankara 1995, Sayfa: 114 Jüri : Yrd. Doç.Dr. Recep KILIÇ Prof Dr. Aziz ERTUNÇ Prof Dr.Baki CANİK Bu çalışmada, Ankara'nın batısında, Kızılay-Çayyolu arasındaki, 90 km2 lik alanın 1/25.000 ölçekli genel jeoloji haritası revize edilmiş ve 1/5.000 ölçekli mühendislik jeolojisi haritası hazırlanmıştır. Bölgede; Jura-Kretase yaşlı marn ve kireçtaşı, Üst Pliyosen yaşlı çökeller ve Kuvaterner yaşlı alüvyon birimleri mevcuttur. Jeolojik birimlerin yatay ve düşey yöndeki dağılımını, fiziksel, mekanik ve oturma özelliklerini belirlemek amacıyla yörede 83 adet temel sondajı açılmış ve sondaj sırasında zeminlerden örselenmiş ve örselenmemiş numuneler ile kaya birimlerinden karat numuneleri alınmıştır. Bu numuneler laboratuvarda incelenerek zeminlerin sınıflama, oturma ve direnç özellikleri belirlenmiştir. İnceleme alanında geniş yayılım gösteren Üst Pliyosen birimleri başlıca; yüksek plastisiteli inorganik kil (CH) ve düşük plastisiteli inorganik kil (CL) den oluşmaktadır. CH grubu killerin ortalama % 6 sı çakıl, % 9 u kum, % 85 i kil+silttir. Ortalama doğal su içeriği % 30, doğal birim hacim ağırlığı 1,95 g/cm3, standard penetrasyon testi N değeri 39, serbest basınç direnci 1,61 kg/cm2, kohezyonu 0,88 kg/cm2 ve içsel sürtünme açısı 15° dir. Oturma özellikleri bakımından aşın konsolide olan bu killerin ortalama hacimsel sıkışma katsayısı 0.009 cm2 /kg ve oturması 0,066 cm dir. CL grubu killerin ortalama % 6 sı çakıl, % 13 ü kum, % 81 i kil+silttir. Ortalama doğal su içeriği %25, doğal birim hacim ağırlığı 2,00 g/cm3, standard penetrasyon testi N değeri 30, serbest basınç direnci 1,28 kg/cm2, kohezyonu 0,53 kg/cm2, içsel sürtünme açısı 12°, hacimsel sıkışma katsayısı 0,010 cm2/kg ve oturması 0,079 cm dir. CH ve CL grubu killerin jeoteknik özelliklerinin birbirleriyle olan ilişkileri % 95 anlamlılık düzeyinde regresyon analizi ile incelenmiştir. Her iki kil grubunda da doğal su içeriği arttıkça doğal birim hacim ağırlığı, kohezyon, içsel sürtünme açısı ve standard penetrasyon testi N değeri değişik korelasyon katsayısı ile azalmaktadır. Derinlik arttıkça standard penetrasyon testi N değeri artmakta, buna bağlı olarak da serbest basınç direnci artmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : Zemin sınıflaması, likidite indisi, konsistans, standard penetrasyon testi, serbest basınç direnci, kohezyon, içsel sürtünme açısı, şişme basıncı, hacimsel sakışma katsayısı, oturma, regresyon analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE GEOLOGICAL AND GEOTECHNICAL STUDY PERFORMED ON THE GEOLOGICAL UINITS EXISTING IN THE RAILWAY SYSTEM PASSAGE BETWEEN KIZILAY-ÇAYYOLU WITHIN THE SCOPE OF ANKARA SUBWAY PROJECT DQrdane ELVERİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Asst. Prof.Dr. Recep KILIÇ Ankara 1995, Page: 114 Jury : Asst. Prof. Dr. Recep KILIÇ Prof Dr. Aziz ERTUNÇ Prof Dr. Baki CANİK During the course of this study, in regard with the zone having a total surface area of 90 sq. km and located between Kızılay-Çayyolu in the West of Ankara, one general geological map with a scale of 1/25.000 and one engineering geological map with a scale of 1/5.000 were plotted. In this zone, Jura- Cretaseous aged marl and limestone as well as Upper Pliyocene aged sediments and Quaternary aged alluvial units, are existed. With a view to determine the horizontal and vertical dispersions of geological units as well as finding out their physical, mechanical and consolidation characteristics, 83 foundation drilling testing were carried out and during these operations, disturbed and undisturbed specimens were taken from the soil in addition to taking core samples from the rock units. After analyzing these samples and specimens in the laboratory, it was possible to determine the classification, consolidation and strength characteristics of soils. Upper Pliyocene units showing a picture of an extensive dispersion in the zone under the study, are formed of high plasticity inorganic clay (CH) and low plasticity inorganic clay (CL). The average composition of CH group clays is 6% gravel, 9% sand and 85% clay + silt. The average natural moisture content is 30%, while the natural unit weight is equal to 1.95 g/cm3 along with a standard penetration test N value of 39, unconfined compression strength of 1.61 kg/cm2 in addition to a cohesion of 0.88 kg/cm2 and internal friction angle of 15°. The average volum compresibility coefficient of these clays which are extremely consolidated with respect to their consolidation characteristics, is 0.009 cm2/kg along with the consolidation coefficient of 0.066 cm. The average composition of CL group clays is 6% gravel, 13% sand and 81% clay + silt. Its average natural moisture content is 25% whereas its natural unit weight equals to 2.00 g/cm3. Its standard penetration test N value is equal to 30 whereas its free pressure strength is 1.28 kg/cm2 along with the cohesion of 0.53 kg/cm2 and internal friction angle of 12°. The average volum compresibility coefficient of these clays is 0.01 cm2/kg along with the consolidation coefficient of 0.079 cm. The correlations existed between the geotechnical characteristics of CH and CL group clays, have been examined through the regression analysis performed at the level of 95% significance. This analysis has served to show that the natural unit weight, cohesion, internal friction angle and standard penetration test N value get decreased by a different correlation coefficient when the natural moisture content at both clay groups got increased. The standard penetration test N value gets increased depending to the increase in the depth and accordingly the unconfined compression strength also gets increased. KEY WORDS : Soil classification, liquidity index, consistency, standard penetration test, unconfined compression strength, internal friction angle, swelling pressure, volum compresibilite coefficient, consolidation, regression analysis.