Parçacık fiziğinde cp bozulması ve osilasyon olayları
Cp violation and oscillation phenomena in particle physics
- Tez No: 45892
- Danışmanlar: PROF.DR. Z. ZEKERİYA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PARÇACIK FİZİ?İNDE CP BOZULMASI VE OSİLASYON OLAYLARI Uğur Erkarslan Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN 1995* Sayfa: 47 Jüri : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN : Prof. Dr. Hüseyin AKÇAY Doç. Dr. AylaÇELİKEL Bu çalışmada, Standart Model çerçevesi içinde parçacık-antiparçacık (K° - K°, D° - D° B° - B°) osilasyonları ele alınmış ve Cabibbo-Kobayashi-Maskawa Modeli'nde CP bozulumu incelenmiştir. İlk önce Standart Model tartışılmış ve daha sonra parçacık-antiparçacık karışımı formüle edilerek, bu karışımın deneylerde nasıl gözlenebileceği üzerinde durulmuştur. Bununla ilgili olarak, kutu diyagramı ayrıntılı bir şekilde hesaplanmış ve yüksüz K- mezonları, D-mezonları ve B-mezonları sistemlerinde CP bozulumu tartışılırken hesaplamalarda bu değerler kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Zayıf etkileşmeler, Standart Model, CP bozulumu, Feynman diyagramı, bozunum genişliği, parçacık- antiparçacık karışımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis CP VIOLATION AND OSCILLATION PHENOMENA IN PARTICLE PHYSICS Uğur Erkarslan Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN 1995, Page: 47 Jury : Prof. Dr. Z. Zekeriya AYDIN : Prof. Dr. Hüseyin AKÇAY As sac Prof. Dr. Ayla ÇELİK EL In this work, we investigate particle-antiparticle (K°- K°, D°-D°, B°-B°) oscillations in the framework of the Standard Model and the CP violation in the Cabibbo-Kobayashi-Maskawa Model. First, we summarize the Standard Model and formulate particle-antiparticle mixing. We discuss how to dedect the mixing in experiments. We calculate box diagram in detail and discuss the CP violation in the neutral K-meson, D-meson and B-meson systems. KEY WORDS: Weak interaction, Standard Model, CP violation, Feynman diagrams, decay width, particle-antiparticle mixing.