Fırlatmalı tip pnömatik kaba yem ileticinin tasarımı
  1. Tez No: 45894
  2. Yazar: ARZU ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSA AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FIRLATMALI TİP PNÖMATİK KABA YEM İLETİCİNİN TASARIMI Arzu ERMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Musa AYIK 1995, Sayfa: 73 Jüri : Prof. Dr. Musa AYIK Prof. Dr. Mehmet Arif EROL Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Bu çalışmada, kıyılmış yeşil yem, saman ve mısır silajı için pnömatik fırlatmalı üflecin bilgisayar destekli tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarım amacı ile geliştirilen bilgisayar programı Turbo PASCAL 6.0 dilinde yazılmıştır. Boru çapı, hava hızı ve basınç kayıplarının başlangıç değerlerinin tahminindeki zorluktan dolayı deneysel sonuçlara dayalı hesaplama yöntemi kullanılmıştır. Bu şekilde elde edilen sonuçlar, tasarım parametrelerinin belirlenmesinde giriş verileri olarak alınmıştır. Çalışmada, yeşil yeme ilişkin tasarım verileri, genel olarak saman ve mısır silajına göre ortalama değerler biçiminde belirlenmiştir. Bu nedenle, saman ve mısır silajı için elde edilen tasarım verilerinde %10...%25 yapılacak değişiklikler ile her üç ürünün iletiminde, tek bir fırlatmalı üflecin kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Pnömatik götürücüler, fırlatmalı üfleç, bilgisayar destekli tasarım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PNEUMATIC FORAGE CONVEYOR WITH IMPELLER FAN Arzu ERMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Musa AYIK 1995, Page: 73 Jury : Prof. Dr. Musa AYIK Prof. Dr. Mehmet Arif EROL Prof. Dr. Bilge ERDİLLER In this study, a computer program that used in computer-aided design of impeller fan, for grass silage, straw and corn silage. The software was prepared in Turbo PASCAL 6.0 programming language. Due to the difficulty in estimating the starting values for pipe diameter, gas velocity and pressure drops, an empirical method is used. The results are taken as input data for the determination of design parameters. The values of design parameters for grass silage are chosen average values, in the study. Therefore, with variations of the values between %10 and %25 for corn silage and straw, only one impeller fan can be designed for the three kind of materials. KEY WORDS: Pneumatic conveyors, impeller fan, computer-aided design.