Ankara ulaşım politikalarında sürdürülebilirlik: Batıkent-Kızılay metrosunun sosyal boyutuyla değerlendirilmesi
Sustainablity on transportation policy Ankara: evulation of Batıkent-Kızılay subway on the point of social sustainable transportation policies
  1. Tez No: 212871
  2. Yazar: SATI KAÇIRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ERDOĞANARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
1970 sonrası çevre konularına duyarlılıgın artması ile gündeme gelen ve 1987'de Brundtland raporu ile dünya literatürüne giren sürdürülebilirlik kavramı es zamanlı olarak ulasım boyutuna da tasınmıstır. Bu noktada sürdürülebilir ulasım politikalarının olusturuldugu görülmektedir. Özellikle sürdürülebilir ulasım politikalarının sosyal ilkeleri (esit, erisilebilirlik, saglık ve güvenlik, bireysel sorumluluk, bütüncül planlama) toplumların kentsel yasam kalitelerinin artırılması açısından belirleyici olmaktadır. Bu çalısmada Ankara-Batıkent-Kızılay metrosu sürdürülebilir ulasım politikalarının sosyal ilkeleri çerçevesinde degerlendirilmistir. Sürdürülebilirligin sosyal ilkeleri Batıkent-Kızılay metro istasyonunda uygulanan anketler ısıgında degerlendirilmistir. Bütüncül planlama ilkesi ise 1970 sonrası Ankara'da uygulanan kent planları ve ulasım planlama çalısmaları dogrultusunda degerlendirilmistir. Çalısma sonucunda, toplumda kadınların, dar gelirlilerin, metro istasyonlarına uzak ve yakın bölgelerde yasayanların ulasım talepleri ve memnuniyet düzeylerinin farklılastıgı ortaya çıkmıstır. Metro istasyonuna ulasımda yasanan sorunların yasam kalitesini ve sürdürülebilirligi olumsuz yönde etkiledigi görülmüstür. Özellikle insan saglıgı ve güvenliginin saglanmasında metro isletmesine iliskin uygulamaların oldukça belirleyici oldugu ortaya konulmustur. Bu çalısma, henüz raylı toplutasım deneyimi çok yeni olan Ankara örneginde bundan sonra yapılacak uygulamalar için yönlendirici olacak ve kentsel yasam kalitesinin artırılmasına katkı saglayacaktır. Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilirlik, sürdürülebilir ulasım, metro.
Özet (Çeviri)
Since 1970?s, the concept of ?sustainable? , entered world literature with Brundtland report in 1987, has came to order with increasing in the sensibility for environment and begun to be discussed at transportation area concurrently. At this point, sustainable transportation politics has been developed. Especially, social principles of sustainable transportation politics (equality, accessibility, health, security, individual responsibility, integrated planning) is essential in terms of increasing in societies? urban life quality. Ankara Batıkent-Kızılay subway is explicated within context of social principles of sustainable transportation politics at this thesis. Social principles of sustainability , which are equality, accessibility, health, security, and individual responsibility has been evaluated according to questionnaire results. Then integrated planning principle has been evaluated through urban plans and transportation planning studies applied after 1970?s in Ankara. At the result of this thesis, it is came into scene that transportation demands and satisfaction levels of women, person with low income, people living in suburbs is differentiated. Also it is seen that difficulties in access to subway station has negative effects on quality of urban life and sustainability. Particularly, applications related with subway business is a determining factor to ensure people health and security. This thesis will be guide for future applications and make a contribution for increasing in quality of urban life in Ankara which has newly railway public transportation experience. Key Words : Sustainability, Sustainable transportation, Subway.