Değişik tümör dokularında moleküler teknikler kullanılarak epstein barr virüsünün belirlenmesi
Identification of epstein barr virus molecular techniques for some tümör tissues
- Tez No: 45899
 - Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT AYVALI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Doktora Tezi Değişik Tümör Dokularında Moleküler Teknikler Kullanarak Epstein Barr Virüsünün Belirlenmesi Arzu ÖZDEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cevat AYVALI 1995, Sayfa 61 Jüri : Prof. Dr. Cevat AYVALI Prof.Dr. Nejat AKAR Prof. Dr. Erol AKSÖZ Bu çalışmada 134 tane hasta örneği kullanılmıştır. 13 nazof aringeal karsinoma, 13 serviks karsinoma, 17 larinks karsinoma, 9 Burkitt lenf oma, 47 hodgkin ve 31 nonhodgkin lenfoma tanısı konulmuş örnekler farklı EBV tipleri yönünden incelenmiştir. Bu örneklerden DNA izole edilerek polimeraz zincir reaksiyonu yapılmıştır. Amplifiye örnekler Xhol ve MspI restriksiyon enzimleri ile analiz edilip daha sonra dizi analizine tabi tutulmuştur. Çalışılan tümör örneklerinden Burkitt lenfoma, nazofaringeal karsinoma, hodgkin ve nonhodgkin lenfoma grubunda EBV-1 tipi yüksek oranda bulunmuştur. EBV-2'ye ve EBV-XhoI varyantına rastlanmamıştır. Hodgkin grubunda heterodubleks formasyon gözlenmiştir. Bu hastalarda LMP-2 bölgesinde delesyon olduğu tespit edilmiştir. Türkiye' de nazofaringeal karsinomadan sorumlu EBV tipinin Uzakdoğu tipinden farklı bir tip olduğu düşünülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Epstein Barr Virus (EBV), polimeraz zincir reaksiyonu
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph.D. Thesis Identification of EBV by using Molecular Techniquies for Some Tumor Tissues Arzu ÖZDEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Cevat AYVALI 1995, Page 61 Jury : Prof. Dr Cevat AYVALI Prof.Dr. Nejat AKAR Prof.Dr. Erol AKSÖZ In the present study, samples which were diagnosed as nasopharyngeal carcinoma 13, cervix carcinoma 13, larynx carcinoma 17, Burkitt lymphoma 9, hodgkin 47 and nonhodgkin lymphoma 31 were investigated in terms of different EBV types. After DNA isolation from those samples, polymerase chain reaction was carried out at EBV-3A, 3C and LMP gen sequences. Amplified samples were subjected to restriction enzym (XhoI,MspI) analysis and sequences analysis. The high percentage of EBV-1 was found in Burkitt' s lymphoma, nasopharyngeal carcinoma, hodgkin and nonhodgkin lymphoma tumors. However, it was not observed any EBV-2 and EBV-XhoI variants. Heterodoublex formation was determined in one of the hodgkin samples. Deletion was observed at LMP-2 sequence in 11 of the same samples. In Turkey, its considered that EBV causing nasopharyngeal carsinomada is different than the Far-East Type. KEYWORDS: Epstein Barr Virus (EBV), polymerase chain reaction