Lorentz manifoldlarının eğriliklerine dair
- Tez No: 45900
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL SAĞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LORENTZ MANİFOLDLARININ E?RİLİKLERİNE DAİR Nilgün UZAYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Mustafa Kemal SA?EL 1995, Sayfa: 32 Jüri: Prof. Dr. H.Hilmi HACISALİHO?LU Yrd.Doç.Dr. Mustafa Kemal SA?EL Yrd.Doc.Dr. Ayşe ALTIN Bu tez üç bölüm halinde düzenlenmiştir. 3 Birinci bölümde, günümüzün diferansiyel geometrisindeki ve çalışmamız olan L, 3-boyutlu Lorentz uzayına dair temel kavramlar açıklandı. İkinci bölümde M.K. Sağel'in Yüksek Lisans Tezi olarak yaptığı "Weingarten dönüşümü ile yüzeylerin diferansiyel geometrisi'1 adlı çalışmasıhakkında bilgi verildi. 3 Üçüncü bölümde, genel olarak incelemesini yaptığımız L, 3-boyutlu Lorentz uzayında herhangi bir yüzey için Weingarten dönüşümü matrisi hesap edildikten sonra yüzeyin Gauss ve ortalama eğrilikleri de hesap edildi. ANAHTAR KELİMELER : Oklid Uzayı, Lorentz Uzayı, Lorentz Metriği, Lorentz Vektörel Çarpımı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis ON THE CURVATURES OF THE LORENTZIAN MANIFOLDS Nilgün OZAYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Assist. Prof. Dr. Mustafa Kemal SA?EL 1995, Page: 32 Jury: Prof. Dr. H.Hilmi HACISALİHO?LU Assist. Prof. Dr. Mustafa Kemal SA?EL Assist. Prof. Dr. Ayşe ALTIN This Thesis consists of three parts. 3 In the first part, basic concepts about todays differential geometry and works in L three-dimensional Lorentz Space are explained. In the second part, information about the Master Thesis“ Surface Differential Geometry by Weingarten Transformation ”by M. K. Sağel are given. In the third part, in L3, three-dimensional Lorentz Space, Weingarten Transformation matrix for any surface is calculated. Then, Gauss and mean curvatures of the surface is determined. KEYWORDS : Euclidean Space, Lorentz Space, Lorentz Metric, Lorentz Vectorel Product.