Kuyruk teorisinin incelenmesi ve üniversite sektörü için bir uygulama
Analysis of queueing theory and an application for the university sector
- Tez No: 459018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATINÇ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bilgi ve teknolojinin çok hızlı geliştiği günümüzde, bilgiyi, hızlı, verimli ve etkin kullanmak neredeyse kaçınılmaz olmaktadır. İnsan ihtiyaçlarının sınırsız olduğu günümüz dünyasında zamanın değeri de gittikçe artmaktadır. Bu kapsamda bilgiye ulaşmak ve olumlu kullanmak büyük önem arz etmektedir. Kurum ve kuruluşların ihtiyaç taleplerine en kısa sürede cevap vermesi kaçınılmaz olmuştur. Kurum ve kuruluşların, bireylerin ihtiyaçlarına kısa sürede cevap verilmesi için bilgisayar bilimlerinin içinde yer alan Simülasyon (Benzetim) yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında Kısmı Tabanlı Simülasyonu ele alınarak Kuyruk Teorisi bir üniversitede üzerine uygulama çalışması yapılmıştır. Kısmı Tabanlı Simülasyon kullanılarak model oluşturulmuştur. Yapılan çalışmalar sonunda elde edilen veriler bir ara yüz oluşturularak, raporlama yapılmıştır. Çıkan sonuçlara ilişkin (başta bekleme ve servis süreleri ile işlem yoğunlukları personel performansı vb.) analizler yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kısıklı Simülasyon, Poisson Dağılımı, Kuyruk Teorisi, Benzetim, AnyLogic
Özet (Çeviri)
Today's developing information and technology have become unavoidable benefit by information's fast, efficent and effective. The time value has decreased increasingly for human necessity in today's world.reach the information and make use of information become more of an issue in this context. Institutionsand organizations have to answer customer's demand as soon as possible. Thus, institutionsand organizations use simulation (analogy) methods individual's demand and necessity within the shortest time. In this thesis study contains a simulation application which is on the university data by using partial-based simulation model. It creates a model by using partial-based and report about acquired data using a graphic user information. There contains many analysis about this data. Key Words : Partial Simulation, Poisson Distribution, Queue Theory, Simulation, AnyLogic