Ayrık sentetik liflerle rastgele donatılandırılmış ince daneli zeminlerde donatı uzunluğunun donma-çözünme davranışı üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the reinforcement length on freeze-thaw behavior in fine grained soil randomly reinforced with discrete synthetic fibers
  1. Tez No: 459083
  2. Yazar: YASİN ÇALİK
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ŞAHİN ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, polipropilen liflerle rastgele donatılandırılmış ince daneli zeminlerde donatı uzunluğunun donma-çözülme davranışı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Donatı olarak farklı uzunluklarda (3mm, 6mm ve 12mm) polipropilen lifler, ince daneli zemin olarak Erzurum - Oltu ve Erzurum – Çat Bölgelerinde bulunan kil rezervlerinden alınan sırasıyla Yüksek Plastisite kil zemin (CH) ve düşük Plastisiteli kil zemin (CL) kullanılmıştır. Her bir polipropilen lif uzunluğu için toplam kuru kil zemin ağırlığının %0.15, %0.20 ve %0.25'i oranlarında polipropilen lif zemin içerisine ilave edilerek optimum su muhtevasında numuneler hazırlanmıştır. Elde edilen numuneler ile laboratuvarda bir seri donma- çözülme ve serbest basınç deneyleri yapılmıştır. Donma-çözülme deneyleri 1, 3, 5 ve 10 farklı çevrim için tekrarlanmıştır. Her bir donma-çözülme çevrimi öncesinde ve sonrasında numuneler serbest basınç deneyine tabi tutularak numunelere ait gerilme-şekil değiştirme diyagramları çizilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, donma-çözülme çevrim sayısının artması ile serbest basınç dayanımının azaldığı belirlenmiştir. Yine, donma-çözülmeye maruz kalmış donatılı numunelerde lif boyundaki artışın serbest basınç mukavemetini olumsuz etkilediği görülmüştür
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of reinforcement length on freeze-thaw behavior in fine-grained soils randomly reinforced with polypropylene fibers. Polypropylene fibers at different lengths (3mm,6mm, and l2mm) were used as reinforcement. High Plasticity clay soil (CH) and Low Plasticity clay soil (CL), respectively, obtained from the clay reserves in Erzurum - Oltu and Erzurum - Çat regions were used as fine-grained soil. For each polypropylene fiber length, samples wilh optimum water content were prepared by adding polypropylene fiber into the soil at the ratios of 0.15%, 0.20%, and 0.25% of the total dry clay soil weight. A series of freze-thaw and unconfined compression tests were carried out in the laboratory with the obtained samples. The freeze-thaw tests were repeated for 1,3,5, and 10 different cycles. The samples were subjected to unconfined compression tests before and after each freeze-thaw cycle, and the stress deformation diagrams of the samples were obtained. The experiments revealed that with an increase in the freze-thaw cycle number, the unconfined compression strength decreased. In addition, it was observed that increase in the fiber length of the reinforced samples that were subjected to freeze-thaw cycles, exerted a negative effect on the unconfined compression strength.