Kırgızistan'ın Narın bölgesinde kadın folkloru
Women's folklore'n the Naryn region of Kyrgyzstan
- Tez No: 953068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT AŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma, kadınların folklorundaki inanışlar, geleneksel giyim-kuşam, halk hekimliği, kadına yönelik tabular, geleneksel meslekler ve kadınların bölgedeki iş gücündeki etkilerini ele almaktadır. Ayrıca, geçiş dönemlerinde (doğum, evlenme, ölüm gibi) kadınların rolü de araştırma konusu arasındadır. Çalışma, kadınların folklor yoluyla toplumsal cinsiyet kimliklerini nasıl inşa ettiklerini ve kültürel kimliğin bu sürece nasıl katkı sağladığını incelemektedir. Narın bölgesinin geleneksel değerlerine bağlı kalması nedeniyle, kadın folklorunun toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmesi önemli bir araştırma alanı sunmaktadır. Çalışmada, kadın folkloru ve toplumsal cinsiyet kavramları üzerinden literatür taraması yapılmış, saha araştırmalarında gözlem ve mülakat yöntemleriyle veriler toplanmıştır. Kadınların günlük yaşamı, toplumsal rolleri ve kültürel etkinlikleri üzerine zengin veriler elde edilmiştir. Katılımlı gözlem, katılımsız gözlem ve yönlendirilmiş mülakat teknikleriyle kadınların ritüel ve gelenekleri derlenmiştir. Bu araştırma, kadınların folklor aracılığıyla toplumsal cinsiyet rollerini nasıl şekillendirdiğini ve kültürel kimliklerinin bu süreçteki rolünü anlamaya önemli bir katkı sağlamaktadır. Elde edilen veriler, Narın bölgesindeki kadınların kültürel kimliklerinin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından daha fazla incelenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, bölgedeki kadınların sosyal hayattaki yerinin güçlendirilmesi ve kültürel değerlerin korunmasının önemini vurgulamaktadır. Elde edilen veriler ışığında, tezin ana başlıkları ve alt başlıkları oluşturulmuş olup, ilerleyen süreçte yeni verilerle bu başlıklar üzerinde güncellemeler yapılabilecektir. Bundan sonraki aşamalar için detaylı bir planlama yapılmış ve alan araştırması ile analitik çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Bu bağlamda, araştırma sürecinin devamında, bölgedeki kadın folklorunun toplumsal yapıya katkıları daha kapsamlı bir şekilde incelenecek ve kültürel unsurların toplumdaki yeri daha derinlemesine analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The research examines beliefs in women's folklore, traditional clothing, folk medicine, taboos against women, traditional professions and the impact of women in the workforce in the region. In addition, the role of women in transitional periods (such as birth, marriage, death) is also among the research topics. The study examines how women construct their gender identities through folklore and how cultural identity contributes to this process.Since the Narın region is closely tied to its traditional values, examining women's folklore in the context of gender offers an important research area. In the study, a literature review was conducted on the concepts of women's folklore and gender, and data was collected through observation and interview methods in field research. Rich data was obtained on women's daily lives, social roles and cultural activities. Women's rituals and traditions were compiled through participant observation, non-participant observation and directed interview techniques. This research makes a significant contribution to understanding how women shape gender roles through folklore and the role of their cultural identities in this process. The data obtained reveal that the cultural identities of women in the Narın region should be examined further in terms of gender equality. The study emphasizes the importance of strengthening the place of women in social life and preserving cultural values in the region. In the light of the data obtained, the main headings and subheadings of the thesis have been created, and updates can be made to these headings with new data in the future. A detailed plan has been made for the next stages, and field research and analytical studies are being carried out meticulously. In this context, in the continuation of the research process, the contributions of women's folklore to the social structure in the region will be examined more comprehensively and the place of cultural elements in society will be analyzed in more depth.