Toprakların ağır metal içerikleri üzerine çeşitli bakteri izolatlarının etkileri
On the heavy metal components of the soils effects of various bacterial inspections
- Tez No: 459090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Topraklardaki ağır metal kirliliği çevresel problemlere sebep olduğu gibi, bunların eksikliği de toprak-bitki-hayvan sisteminde ciddi dengesizliklere sebep olabilmektedir. Ağır metal içeriği yüksek olan ve sorun teşkil eden tarım alanlarının ıslah çalışmaları son zamanlarda yaygın olarak araştırılmaktadır. Bu çalışmada da toprakların ağır metal içerikleri üzerine çeşitli bakteri izolatlarının etkileri araştırılmıştır. Araştırmada materyal olarak; 13 farklı bakteri izolatı, içerisinde ağır metal iyonlarını (Fe, Cu, Zn, Mn, Al, Ni, Cd ve Pb) barındıran çözelti ve bünyesinde ağır metal içeren toprak kullanılmıştır. Araştırmada; bakteri izolatlarının Nutrient Broth (NB) sıvı çözeltisi içerisinde absorbsiyon kapasiteleri belirlenmiştir. Yüksek absorbsiyon kapasitesine sahip bakteriler (Staphylococcus cohnii, Sphingobium yanoikuyae, Vibrio hollisae, Xanthobacter flavus, Acinetobacter lwoffi), ağır metal içeriği yüksek olan toprakların ıslahında kullanılarak etkinlikleri değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, Staphylococcus cohnii'nin toprakta en fazla Pb ağır metalini, Sphingobium yanoikuyae'nin toprakta en fazla Al ağır metalini, Vibrio hollisae'nın toprakta en fazla Al ağır metalini, Xanthobacter flavus'un toprakta en fazla Al ağır metalini ve Acinetobacter lwoffi'nin toprakta en fazla Al ağır metalini absorbladığı belirlenmiştir. Ağır metallerle kirlenmiş toprakların ıslahında bakterilerin kullanılması ekonomik ve pratik olacaktır.
Özet (Çeviri)
The heavy metal pollution in the soil causes environmental problems, and their deficiency can cause serious imbalances in the soil-plant-animal system. Rehabilitation studies of agricultural areas with high heavy metal contents and problems have been extensively investigated recently. In this study, the effects of various bacterial isolates on the heavy metal contents of soils were investigated. In the research; 13 different heavy metal absorbing bacteria, a solution containing a number of heavy metal ions (Fe, Cu, Zn, Mn, Al, Ni, Cd and Pb) and heavy metal containing soil were used. In the research; The absorbance capacities of bacterial isolates in Nutrient Broth (NB) liquid solution were determined. Bacteria with high absorbing capacity (Staphylococcus cohnii, Sphingobium yanoikuyae, Vibrio hollisae, Xanthobacter flavus, Acinetobacter lwoffi) were evaluated for their use in cultivation of soil with high heavy metal content. According to the results of the research, it is found that Staphylococcus cohnii has the highest Pb heavy metal in the soil, Sphingobium yanoikuyae has the highest amount of Al heavy metal in the soil, Vibrio hollisae has the highest amount of Al heavy metal in the soil, Xanthobacter flavus has the highest amount of Al heavy metal in the soil, It was determined that Acinetobacter lwoffi absorbed the most heavy metals in the soil. The use of bacteria in the treatment of contaminated soils with heavy metals will be economical and practical.