Erzurum ili'ndeki park ve süs bitkilerindeki zararlı ve faydalı böcek faunasının belirlenmesi
Determination of pest and useful insect fauna on park and ornamental plants of Erzurum province
- Tez No: 608359
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇALMAŞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, 2015 yılı nisan-eylül ayları arasında Erzurum İli peyzaj alanlarında yoğun olan park ve süs bitkileri üzerinde bulunan zararlı ve faydalı böcek faunasını belirlemek ve literatüre katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma sonunda 9 bitkiden toplam 46 tür tespit edilmiştir. Yoğun olarak tespit edilen başlıca zararlı türler; Hemiptera: Psyllopsis fraxinicola (Linneaus 1758) (Psyllidae), Empoasca decipiens (Paoli, 1930), Empoasca tullgreni (Ribaut 1933) (Cicadellidae), Coleoptera: Longitarsus luridus (Scopoli 1763), Cryptocephalus sexpunctatus (Linneaus 1758), Longitarsus pellucidus (Foudras 1860) ve Gastrophysa viridula (De Geer 1775) (Chrysomelidae)'dir. Hymenoptera: Euura tibialis (Newman 1837) (Tenthredinidae) türü Türkiye faunası için yeni kayıttır. Tespit edilen başlıca faydalı türler ise; Neuroptera: Chrysoperla carnea (Stephens 1836) (Chrysopidae), Coleoptera: Propylea quatuordecimpunctata (Linneaus 1758), Adalia fasciatapunctata (Faldermann 1835), Adonia variegata (Goeze 1777) (Coccinellidae), Hymenoptera: Diadegma elishae (Bridgman 1884) ve Ichneumon sarcitorius (Linneaus 1758) (Ichneumonidae)'dur. Lysibia nana (Gravenhorst 1829) (Ichneumonidae) türü ise Erzurum için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was to determined harmful and useful insects on park and ornamental plants in landscape areas of Erzurum province and to contribute to the literature in month April – September of 2015. A total 46 species have been identified from the 9 plants at the end of the study. Dense identified harmful insects are; Hemiptera: Psyllopsis fraxinicola (Linneaus 1758) (Psyllidae), Empoasca decipiens (Paoli 1930), Empoasca tullgreni (Ribaut 1933) (Cicadellidae), Coleoptera: Longitarsus luridus (Scopoli 1763), Cryptocephalus sexpunctatus (Linneaus 1758), Longitarsus pellucidus (Foudras 1860) and Gastrophysa viridula (De Geer 1775) (Chrysomelidae). Hymenoptera: Euura tibialis (Newman 1837) (Tenthredinidae) species is new record for Turkish fauna. Dense identified benefical insects are; Neuroptera: Chrysoperla carnea (Stephens 1836) (Crysopidae), Coleoptera: Propylea quatuordecimpunctata (Linneaus 1758), Adalia fasciatapunctata (Faldermann 1835), Adonia variegata (Goeze 1777) (Coccinellidae), Hymenoptera: Diadegma elishae (Bridgman, 1884) and Ichneumon sarcitorius (Linneaus 1758) (Ichneumonidae). Lysibia nana (Gravenhorst 1829) (Ichneumonidae) species is also new record for Erzurum fauna.