Erzurum ili uzundere ilçesinin sportif rekreasyon potansiyelinin belirlenmesi
Determination of sportive recreation potential of uzundere district of Erzurum province
- Tez No: 661654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TURGAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uzundere ilçesi 840 km2 yüz ölçümüne sahip olan ilçe merkezinin denizden yüksekliği 1050 metre olup yukarı mahallelerde bu yükseklik 2100 metreye kadar çıkmaktadır. Özellikle günümüzde Uzundere ilçesindeki rekreatif etkinlikler (doğa sporları, günü birlik geziler vb.) ve yörenin bakir olması bu çalışmayı gerçekleştirmekte önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı Erzurum ili Uzundere ilçesinin sportif Rekreasyon potansiyelini tespit etmek ve yöredeki yapılan rekreatif etkinliklerin, sportif rekreasyon alanların kullanılabilirliğinin ve sürdürülebilirliğine yardımcı olmaktır. Çalışmada Uzundere ilçesinin orman içi rekreasyon potansiyelinin belirlenmesi Gülez yöntemi ile çalışmanın amacına uygun olarak değişiklik yapılarak bir değerlendirme modülü oluşturulmuştur ve Uzundere ilçesine uyarlanmıştır. Araştırma alanının incelenmesinde Uzundere ilçesindeki sportif rekreasyon değeri, peyzaj değeri, iklim, ulaşılabilirlik ve olumsuz etkenler değerlendirme kriterleri olarak alınmıştır. Microsoft Office 2010 programında Tablolar oluşturulup sayısal veriler kaydedilmiştir. Çalışmada literatür taraması, bölgede yapılan gözlem, Google earth programında işaretleme, alan keşifleri ve fotoğraflama ile desteklenmiştir. Araştırmada alanlarında uzman kişilerle belirlenen On doğa sporu branşında değerlendirme yapılmıştır. Erzurum ili Uzundere ilçesinin sportif rekreasyon değeri %29, açık hava sportif rekreasyon potansiyeli %72 bulunarak yüksek potansiyelde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Uzundere district, which has a surface area of 840 km2, has a height of 1050 meters from the sea and this altitude goes up to 2100 meters in upper quarters. Especially today, recreational activities (nature sports, day trips etc.) in Uzundere district and being the virgin of the region are important in carrying out this study. The aim of this study is to determine the sports recreation potential of Uzundere district of Erzurum and to help usability and sustainability of recreational activities, sports recreation areas in the region. In the study, determining the recreational potential of Uzundere district within the forest, an evaluation module was created by changing with the Gülez method in accordance with the purpose of the study and adapted to Uzundere district. In the investigation of the research area, sportive recreation value, landscape value, climate, accessibility and negative factors in Uzundere district were taken as evaluation criteria. Tables were created in Microsoft Office 2010 and numerical data were recorded. In the study, the literature review was supported by observation in the region, marking in the Google earth program, field discoveries and photographing. In the research, evaluation was made in ten nature sports branches determined by experts in their fields. It has been determined that the province of Uzundere in Erzurum has a high potential of 29% and an outdoor sports recreation potential of 72%.