Yalova ve çevresindeki kesme çiçek seralarında sera içi koşulların yeterlilikleri ve geliştirme olanakları
- Tez No: 45910
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Doktora Tezi YALOVA VE ÇEVRESİNDEKİ KESME ÇİÇEK SERALARINDA SERA İÇİ KOŞULLARIN YETERLİLİKLERİ VE GELİŞTİRME OLANAKLARI Berna KENDİRLİ (CARTOÖLU) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Ali BALABAN 1995, Sayfa: 180 Jüri: Prof.Dr. Ali BALABAN Prof.Dr. Osman TEKİNEL Prof.Dr. Aydın ÖNEŞ Bu araştırma, kesme çiçek yetiştiriciliğinin başlamasına ve yayılmasına öncülük eden Yalova ilçesi ve çevresindeki ticari sera işletmelerinin sera içi koşullarının yetiştiricilik üzerindeki etkilerinin belirlenmesi, seraların yapısal özelliklerinin saptanması ve bölge iklim koşullarına uygun alternatif sera projelerinin geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun için Yalova ilçesinde kesme çiçek tarımı yapılan 12 köyden, işletmelerin % 72 sinin bulunduğu 4 köy araştırma kapsamına alınmış ve bu köylerden dokuz sera örnek olarak seçilmiştir. Örnek seralarda Şubat, Temmuz ve Ağustos aylarında sera içi ve dışında sıcaklık ve bağıl nem değerleri ile sera içi güneşlenme değerleri ölçülmüştür. Araştırma sonucunda, seralarda kış aylarında sera içi sıcaklık değerlerinin bitkilerin istediği optimal düzeyde sağlanamadığı; yaz aylarında ise özellikle plastik tünel tipi seralarda havalandırma yetersizliğinden dolayı sera içi sıcaklık ve bağıl neminin oldukça yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen verilerin ışığı altında (9x51) m boyutlarında bir cam sera, (8.5x51) m boyutlarında bir plastik tünel tipi sera ve (9.2x48) m boyutlarında bir Venlo tipi sera olmak üzere üç adet sera projesi geliştirilmiştir. Cam serada gül yetiştiriciliği için ekonomik analiz yapılmış ve iç karlılık oranı % 26 olarak bulunmuştur. Plastik tünel tipi seralarda, havalandırma sorununu önlemek amacıyla sera uzunluğunca şerit şeklinde açılıp kapanabilen bir çatı havalandırma sistemi projelenmiştir. Venlo tipi sera projesinde; seranın çevre koşullarının denetimi için gerekli olan havalandırma, ısıtma ve damla sulama sistemleri projelenmiştir. Karanfil yetiştiriciliği için projelenen Venlo tipi ile plastik tünel tipi seralarda yapılan ekonomik analizler sonucu proje uygulanabilirlik oranları sırasıyla % 28 ve % 30 olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sera, kesme çiçek, çevre koşulları, sıcaklık, bağıl nem, ışıklanma, soğutma, ısıtma, fizibilite. Bu tez, A.U. Araştırma Fonu Müdürlüğü Tarafından 92-25-00-66 nolu araştırma olarak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D Thesis A STUDY ON ENVIRONMENTAL CONDITIONS OF GREENHOUSES IN YALOVA DISTRICT Berna KENDİRLİ (CARTO?LU) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof.Dr. Ali BALABAN 1995, Page: 180 Jury: Prof.Dr. Ali BALABAN Prof.Dr. Osman TEKİNEL Prof.Dr. Aydın ONES The main aim of this study was to evaluate the effect of indoor environment of greenhouses on cut- flower growing. An attempt was also made to determine structural properties of existing structures and to develop alternative greenhouse plans. For this purpose, 9 greenhouse samples were selected from the 12 villages growing cut-flowers. Indoor and outdoor temperatures, relative humidity and indoor sunshine values were measured in February, July and August. The analysis and evaluation of the collected data showed that optimum indoor temperatures were not materialized in winter season. Whereas in summer indoor temperatures and relative humidity values were substantially high due to insufficient ventilation especially in tunnel type greenhouses. In the light of analysis and evaluation of the collected data three type (glass, plastic tunnel and venlo) of greenhouse plans were developed for the locality and internal rate of returns of cut -flower growing in those greenhouses were calculated. KEYWORDS: Greenhouse, cut flowers, environmental conditions, temperature, relative humidity, lighting, cooling, heating, feasibility.