Asmalarda anter kültüründe embriyo oluşumu üzerine soğuk uygulamaları ve büyümeyi düzenleyicilerin etkileri
  1. Tez No: 45911
  2. Yazar: DİLEK KALYON
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ASMALARDA ANTER KÜLTÜRÜNDE EMBRİYO OLUŞUMU ÜZERİNE SO?UK UYGULAMALARI VE BÜYÜMEYİ DÜZENLEYİCİLERİN ETKİLERİ Dilek KALYON Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1995, Sayfa: 38 Jüri : Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Yılmaz FİDAN Prof.Dr.İbrahim KISMALI Hasandede ve Kalecik karası üzüm çeşitleri ile Rupestris du Lot ve 99R anacı anter kültürü yapılmıştır. Bu çalışmada çiçek tomurcuklarına 72, 96 ve 120 saat süre ile +4°C'lik soğuk şoku uygulamasının ve besin ortamına katılan değişik 2,4-D/BAP ve NAA/Kinetin kombinasyonlarının asmalarda anter kültüründeki embriyo oluşumu üzerine etkileri araştırılmıştır. Bazı modifikasyonlar yapılan Nitsch ve Nitsch (1969) bileşimi, temel besin ortamı olarak kullanılmıştır. Erkek çiçekli Rup. du Lot ve 99R genotiplerinin Hasandede ve Kalecik karası üzüm çeşitlerine göre anter kültürüne daha yatkın oldukları yönünde bulgular elde edilmiştir. Anterlere uygulanan soğuk şoku, genotip ve hormon kombinasyonları arasında anter gelişme oram bakımından etkileşim olduğu belirlenen araştırmada NAA/Kinetin hormon kombinasyonu, 2,4-D/BAP kombinasyonuna göre daha ümitvar görülmüştür. Ancak hiç bir uygulamadan ve genotipten embriyogenik kallus veya embriyo elde edilememiştir. Sadece 99R ve Rup. du Lot asmalarına ait anterler bazı uygulamalarda kallus/kallus benzeri oluşumlar meydana getirmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER : Anter Kültürü, Asma, in Vitro, Androgenesis, Vitis sp., Ön Uygulama, hormon kombinasyonu
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACTS Masters Thesis EFFECTS OF GROWTH REGULATORS AND CHILLING APPLICATIONS ON THE FORMATION OF EMBRYOS DERIVED FROM ANTHER CULTURE OF GRAPEVINES Dilek KALYON Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1995, Page : 38 Jury : Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Yılmaz FİDAN Prof.Dr.İbrahim KISMALI In this research, anthers of Hasandede, Kalecik karası cvs. and Rupestris du Lot and 99R rootstocks were cultured. It was carried out to determine the effects by using of different chilling treatments (at 4 °C for 72 h, 96 h and 120 hours) and various 2,4-D/BAP and NAA/Kinetin combinations added into the culture media, On the formation of embryos. Nitsch and Nitsch (1969) were used as a basal media with some modifications. Results showed that Rupestris du Lot and 99R rootstocks which have male flowers tended to form more embryoids then that of others. Different chilling applications, genotypes and various growth regulators treatments (NAA/Kinetin and 2,4-D/BAP) used in this research affected the development rote of cultured anthers. However, neither embryos nor embryogenic callus were obtained from any combinations of different treatments, but, some callus and callus-like formations were obtained cultured anthers of 99R and Rupestris du Lot. KEYWORDS : Anther culture, Grapevine, Vitis sp., in Vitro, ÇinÂroptneoh Pre-treatment, hormone combinations.