4-boyutlu hemen hemen parakompleks pür-Walker manifoldlar
On 4-dimensional almost paracomplex pure-Walker manifolds
- Tez No: 459101
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SALIMOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, ilk olarak nötral metriğe sahip hemen hemen parakompleks manifold oluşturularak dönüşümün matrisi yardımıyla Walker 4-manifold üzerine taşınmıştır. İkinci olarak Walker 4-manifold üzerinde elde edilen hemen hemen parakompleks pür-Walker manifold için integrallenme şartları ve Kahler manifoldların bazı problemleri incelenmiştir. Son olarak, integrallenemeyen hemen hemen parakompleks yapıya sahip flat hemen hemen parakompleks pür-Walker manifoldlara bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, an almost paracomplex manifolds with neutral metric was created and moved onto the Walker 4-manifolds with the help of transformation matrix. Secondly, for the almost paracomplex pure-Walker manifolds which is obtained on the Walker 4-manifolds, the conditions of integrability and some problems of the Kahler manifolds are investigated. Finally, an example is given to flat almost paracomplex pure-Walker manifolds which consists of a non-integrable almost paracomplex structures.