Bolu-Yeniçağa turbiyerinin jeolojisi ve değerlendirme olanakları
- Tez No: 45913
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLTEKİN KAVUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOLU-YENİÇA?ATURBİYERİNİN JEOLOJİSİ VE DE?ERLENDİRME OLANAKLARI Tamer KARASEYFİO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Gültekin KAVUŞAN 1995, 92 sayfa Jüri Doç. Dr. Gültekin KAVUŞAN Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI Yard. Doç. Dr. Ali ihsan KARAYİ?İT Çalışmamın amacı, Bolu-Yeniçağa'da bulunan turbanın kalitesinin saptanmasıdır. Yeniçağa turbalığı, Pontit-Anotolit kuşağı sınırında Kuzey Anadolu Fayı (KAF) üzerinde yer almaktadır. KAF'ın kuzeyinde Kretase yaşlı Beyköy kireçtaşı, Kampaniyen-Meastrihtyen yaşlı Bayramışlar Formasyonu, Meastrihtyen yaşlı Soğucak Formasyonu ile Paleosen yaşlı Sırakayalar Formasyonu saptanmıştır. KAF'ın güneyinde ise Jura yaşlı Kayı Formasyonu ile Miyosen yaşlı Köroğlu Formasyonu saptanmıştır. Yeniçağa bataklığının pH'si 5.77 (saf suda)'dir. Turba sahası bir tatlı su alçak bataklığı olup tatlı su ortamında yer alması nedeniyle Limnik bataklıkkarekterinde olduğu saptanmıştır. Turba sahasında derinlikleri 0.41-1.80 m arasında değişen beş adet sığ sondaj ve 0.40-1.74 m. arası derinlikte dört adet yarma açılmıştır. Litolojik olarak kahverengi-yapraklı saz-kamış turbası ve altın sarısı renkli, keçe görünümlü saz-kamış turbası ardalanmaları saptanmıştır. Turba litolojik istifinde kil ve turbalı kil ardalamalarıda sık sık gözlenmekte olup, tüm havzaya yayılan kılavuz bir litoloji saptanmamıştır. Turba örneklerinin kül oranı %26.13 olup kolloidal kil açısından zengin olduğu anlaşılmıştır. Lif oranı ise %66.97 olup,“lifli turba”sınıfına girdiği saptanmıştır. Nem oranı orijinal bazda %89.96, havada kuru bazda %7,79, elektrik öziletkenliği 361 ns.cm“1, tuz oranı 0.892 mg/Pdir. Örneklere göre turbanın ortalama yoğunluğu 0.22 g/ml, kütlece su kapasitesi %474, hava kapatesi %8.41'dir. Elementer analizler sonucunda kuru-külsüz bazda C oranı %54.56, H oranı %5,88, N oranı %2.70, Piritik+organik S %0.58, toplam S %1.64 olup, Van Krevelen'e göre ”linyinik turba“, Mott'a göre ise ”Per-hidrous turba" sınıfına girmektedir. ANAHTAR KELİMELER : Alçak bataklık, Yeniçağa turbalığı KAF, linyinik turba, per-hidrous turba saz-kamış turbası.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis GEOLOGY OF PEAT DEPOSITS AROUND BOLU-YENİÇAGA AND THEIR POSSIBILITIES OF INDUSTRIAL USES Tamer KARASEYFİO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Gültekin KAVUŞAN 1995, Page:92 Jury : Assoc. Prof. Dr. Gültekin KAVUŞAN Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI Assist. Prof. Dr. Ali İhsan KARAYİ?İT The purpose of the study is to evaluate the peat deposits located at Yeniçağa-Bolu. Yeniçağa peatland is situated at the North Anatolian Fault at baundry of Pontid- Anatolid Belt. Beyköy limestone of the Cretaceous age, Bayramışlar Formation of the Campanian - Meastrichtian age, Soğucak Formation of the Meastrichtian age, and Sirakayalar Formation of the Paleocene age have been determined in the north of the NAF (North Anatolian Fault). To in the north of the NAF, Kayi Formation of the Jurrasic age and Köroğlu Formation of the Miocene age are loceted. Yeniçağa marsh deposits have a pH value of 5.77 in pure water. It reflects the characteristics of a low-marsh a long the shoreline of a lake as wel as the chararecter of limnic marsh because it is located in a fresh water 111enviroment. Five shallow boreholes ranging from 0.41 to 1.80 m. in depth and four trenches 0.40 to 1.74 m. deep were opened in the marsh. Alternation of two different peat levels were observed. The first level is dominated by brown- leaf materials of rush-reed peat with golden colour. The second has a rush-reed composition resembling the apperance of felt. No key level in large scale was observed in the basin which is dominated by an alternation of clay baund and clayey peat. The peat samples were found to be colloidal clay-rich and had an average ash content of 26.13%. The ratio of average fiber is 66.97 % and the peat is classified as“fibreous peat”. The average moisture content is 89.96 % and 7.79 % on a received basis and on an air-dried basis, respectively. The average electrical conductivity and salt ratio were determined as being 361.ns.cm“1 and 0.892 mgl”1, respectively. The average density, water absorption by weight, air capacity of peat samples are 0.22 mgl“1, 474 % and 8.41, respectively. The results of ultimate analyses show that C ratio in a dry, ash-free basis is 0.58%, and total S is 1.64%. The peat samples were evaluated to bi ”ligneous peat“ and ”per-hydrous peat" according to Van Krevelen and Nott diagrammes, respectively. KEY WORDS: Low marsh, Yeniçağa peatland, NAF, ligneous peat Per-hidrous peat, rush-reed peat. IV