Timpanoplastide akordiyon kartilaj greft tekniği ile kartilaj ada greft tekniğinin postoperatif sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of postoperative outcomes between accordion cartilage graft and island cartilage graft techniques in tympanoplasty
  1. Tez No: 873630
  2. Yazar: NURTAÇ DAĞISTANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FADLULLAH AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı timpanoplasti operasyonunda akordiyon kartilaj greft tekniğinin postoperatif başarısını odyolojik ve hayat kalitesine katkısı yönünden kartilaj ada greft tekniği ile karşılaştırmak; bu başarının hastalığın ciddiyeti, geçirilmiş operasyon öyküsü, perforasyon yeri ve çapı, kemikçik zincir rekonstrüksiyonu ile değişkenlik gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 2019-2023 yılları arasında, yaşları 18-80 arasında değişen toplam 94 hastada uygulanan timpanoplasti operasyonlarını incelemektedir. Kırk beş hastaya akordiyon kartilaj greft tekniği, 49 hastaya ise kartilaj ada greft tekniği kullanılarak perforasyon onarımı yapılmıştır. Araştırmada her iki grup için, hastaların şikayetleri, daha önce geçirilmiş operasyonlar, anestezi formu, ameliyat notları, preoperatif ve postoperatif muayene bulguları ile saf ses odyometrisi sonuçları kapsamlı bir şekilde karşılaştırılmıştır. Bunun yanında, operasyon öncesi ve sonrası dönemlerde hastalara kronik otit hayat kalitesi ölçüm anketi (CES) uygulanmıştır. Gruplar ayrıca kemikçik zincir rekonstrüksiyonunun yapılıp yapılmamasına göre subgruplara ayrılmıştır. Her iki grupta da fonksiyonel ve anatomik başarı oranları, operasyon sonrası odyolojik kazanç ve anket skorlarındaki artış karşılaştırılmış; ayrıca, greft tekniğinin, perforasyon yerinin ve büyüklüğünün, Orta Kulak Risk İndeksi (MERI) ve CES skorlarının başarı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bulgular: Kartilaj ada ve akordiyon greftleri kullanılarak yapılan timpanik membran perforasyonu onarımlarında hastaların demografik özellikleri, perforasyon özellikleri, operasyon süresi, MERI skoru açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir (p>0.05). Her iki grupta da operasyon sonrası ortalama hava yolu işitme eşiği (AC PTA), hava kemik yolu farkı (ABG) değerleri ve CES skorunda operasyon öncesine göre anlamlı bir düşüş saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to compare the postoperative success of the accordion cartilage graft technique in tympanoplasty operations in terms of audiologic outcomes and quality of life contributions against to the island cartilage graft technique. It also aims to determine if this success varies with the severity of the disease, history of previous operations, location and size of the perforation, and ossicular chain reconstruction. Materials and Methods: This study examines tympanoplasty operations conducted on a total of 94 patients, aged between 18 and 80, during the years 2019-2023. Forty-five patients were operated using the accordion cartilage graft technique, while forty-nine patients underwent surgery with the island cartilage graft technique. The research comprehensively compares both groups in terms of patients' complaints, previous surgeries, form of anesthesia, surgical notes, preoperative and postoperative examination findings, and pure tone audiometry results. Additionally, the Chronic Otitis Quality of Life survey (CES) was administered to patients before and after the operations. Groups were also subdivided based on whether ossicular chain reconstruction was performed. Functional and anatomical success rates, postoperative audiologic gain, and increase in survey scores were compared in both groups; furthermore, the effects of the graft technique, perforation location and size, Middle Ear Risk Index (MERI), and CES scores on success were analyzed. Results: No significant difference was identified between groups in terms of patients' demographic characteristics, characteristics of the perforation, operation time, and MERI scores (p>0.05). Significant improvements were observed in both groups in terms of average air conduction hearing threshold (AC PTA), air-bone gap (ABG) values, and CES scores post-operation compared to pre-operation (p0.05).