Regression estimators in median ranked set sampling
Medyan sıra sayılı küme örneklemesinde regresyon kestiricileri
- Tez No: 459201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Basit rasgele örnekleme yöntemi literatürde en çok bilinen örnekleme yöntemidir. Sıralı küme örneklemesi, ilgilenilen değişkenin ölçümünün zaman alıcı ve maliyetli olması durumunda, basit rasgele örnekleme yöntemine alternatif bir yöntemdir. Sıralı küme örneklemesi, kitle ortalamasının kestiriminde basit rasgele örneklemeden daha etkindir.Medyan sıralı küme örneklemesi, sıralı küme örneklemesinde sıralama yapılırken oluşabilecek hataları azaltabilmek amacı ile alternatif bir yöntem olarak geliştirilmiştir. Bu çalışmada basit rasgele örnekleme, sıralı küme örneklemesi ve medyan sıralı küme örneklemesi yöntemleri için ortalama kestiricisi ve regresyon kestiricileri elde edilmiştir. Bu kestiricilerin yansızlık ve göreli etkinlikleri, farklı küme ve döngü sayıları bakımından çeşitli dağılımlar üzerinde incelenmiştir. İlgilenilen kestiriciler için medyan sıralı küme örneklemesinin bazı durumlarda diğer yöntemlere göre daha iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Simple random sample is the most popular sampling method in literature.Ranked set sampling isproposed an alternative to random sampling for setting in which measurements are difficult or costly. Ranked set sampling is more efficient than simple random sampling for estimating the population mean. Median ranked set sampling is an alternative sampling method which reduces the errors in ranking. In this study, mean estimator and regression estimators are obtained by median ranked set sampling, simple random sampling and ranked set sampling methods. These estimators of biases and relative efficiencies are investigated for different set and cycle sizes with some distributions. This study shows that in some situations median ranked set sampling gives better results than its competitor designs.