Ankara Çankaya ilçesi güven mahallesi mevcut alan kullanım kararları ve açık yeşil alanların saptanması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 45922
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZLEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÇANKAYA İLÇESİ GÜVEN MAHALLESİ MEVCUT ALAN KULLANIM KARARLARI VE AÇIK YEŞİL ALANLARIN SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Zeynep Özlem ÖZTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Doc. Dr. Oğuz YILMAZ Jüri : Doc. Dr. Oğuz YILMAZ Prof. Dr. Nur SÖZEN Doc. Dr. Faruk ALTUNKASA Hızlı kentleşme ile biriken çeşitli sorunlar günümüz kentlerinde açık-yeşil alanların önemini artırmıştır. Bu kentlerden bir tanesi de başkentimiz Ankara'dır. Ankara, çok hızlı nüfus artışı sonucu düzensiz bir şehirleşmeye maruz kalmıştır. Şehir Banliyö karakterindeki semtler ve köylerle birleşmiş, şehrin çevresindeki mikroklima alanları gecekondularla dolmuştur. Arsa Hatlarındaki aşın yükselmeler sonucu yapıların kat yüksekliği artmış ve arka bahçelerde yeni yapılar için izin verilmiştir. Yeşil alanların nüfus artışına paralel olarak artış göstermemesi sonucu kişi başına düşen yeşil alan miktarı günden güne azalmıştır. Bu sonuçlan Güven Mahallesinde de görmek mümkündür. Yetersiz parkları, çocuk oyun alanları, spor alanları, okul bahçeleriyle açık-yeşil alanlar yönünden olumsuz etkilere sahiptir.Bu araştırma; Güven Mahallesinin doğal ve kültürel özellikleri ve açık-yeşil alanlarla ilgili sorunlarının ve eksikliklerinin saptanması amacına yönelik olarak sürdürülmüştür. Çalışma sonuçlarının, belediye yada özel kurumlarca sürdürülen yeşil alan çalışmalarına yardımcı olması beklenmektedir. Araştırma üç ana bölümde ele alınmıştır. 1. Açık ve yeşil alan kavramları ve standartları 2. Güven Mahallesi açık ve yeşil alanlarının bugünkü durumu 3. Sonuçlar. ANAHTAR KELİMELER : Açık ve yeşil alan ilişkileri, açık ve yeşil alan sorunları, kentleşme, kent planlaması.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master's Thesis A RESEARCH ON DETERMINING EXISTING LAND USE DECISIONS AND OPEN-GREEN AREAS OF ANKARA-ÇANKAYA COUNTRY GÜVEN NEIGHBOR HOOD Zeynep Özlem ÖZTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Oğuz YILMAZ Jury : Assoc. Prof. Dr. Oğuz YILMAZ Prof. Dr. Nur SÖZEN Assoc. Prof. Dr. Faruk ALTUNEASA Nowadays, the problems appeared by the fast urbanization increased the importance of open-green fields. The capital city, Ankara, is one of those cities. Because of fast population growth rate, Ankara has been urbanizing irregularly. The city has combined with the suburb region and villages, and the microclimate areas around the city has filled by squatter's shacks. As a result of the drastic increase in the prices of vacant lots number of flats in the buildings has increased and permission is given for the construction of new buildings in the gardens. Green fields have not increased directly as population increases therefore greenfields per human beings reduce day by day.IV These results can also be detected in Güven Neighbor Hood and the influence of the results can be observed in the insufficient play grounds, parks, sport fields school play grounds. This investigation aims to ascertain about the lack of the open- green fields and the lack of the interest to the cultural and natural beauties. The results of this research have been expecting to help municipalities and private institutes in open-green field researches. This investigation takes in 3 main perts : 1) Open-green field concepts and standards. 2) The state of open and green fields in Güven Neighbor Hood Today. 3) Results. KEY WORDS : Relations of open-green field, the troubles of open- green field, urbanization and planning of urban.